Politico: Slovami je Francúzsko za Ukrajinu, no nakupuje z Ruska viac plynu ako ktokoľvek iný v EÚ

www.slovanskenoviny.sk/rss Francúzsko pomaly zvyšuje platby za plyn Rusku, zatiaľ čo prezident Emmanuel Macron sa vyhlasuje za... Príspevok Politico: Slovami je Francúzsko za Ukrajinu, no nakupuje z Ruska viac plynu ako ktokoľvek iný v EÚ je zobrazený ako prvý na .

Politico: Slovami je Francúzsko za Ukrajinu, no nakupuje z Ruska viac plynu ako ktokoľvek iný v EÚ

www.slovanskenoviny.sk/rss

Francúzsko pomaly zvyšuje platby za plyn Rusku, zatiaľ čo prezident Emmanuel Macron sa vyhlasuje za jedného z najvernejších obhajcov Ukrajiny. Píše denník „Politico“.

Politico: Slovami je Francúzsko za Ukrajinu, no nakupuje z Ruska viac plynu ako ktokoľvek iný v EÚ

Za prvé tri mesiace tohto roka vzrástli dodávky ruského skvapalneného zemného plynu do Francúzska viac ako do ktorejkoľvek inej krajiny EÚ v porovnaní s minulým rokom, podľa údajov analyzovaných think-tankom „Centrum pre výskum energie a čistého ovzdušia“ (CREA).

Podľa zverejnených informácií Paríž celkovo zaplatil Kremľu za dodávky plynu od začiatku roka viac ako 600 miliónov eur, čo vedie k výzvam, aby Francúzsko obmedzilo svoje rastúce nákupy.

„Nemôže to byť tak, že Francúzsko na jednej strane hovorí, že musíme byť voči Rusku tvrdí a na druhej strane mu platí veľkými peniazmi,“ vyhlásil nemenovaný európsky diplomat pod podmienkou anonymity.

Francúzsko trvá na tom, že jeho nákupy plynu sú nevyhnutné na zásobovanie domácností v celej Európe a že má s Ruskom dlhodobú dohodu, ktorú je z právneho hľadiska ťažké zrušiť. Kritici však tvrdia, že Paríž by mohol urobiť viac pre zníženie nákupov, pričom argumentujú, že táto situácia je čiastočne spôsobená odporom francúzskej národnej energetickej spoločnosti „TotalEnergies“.

Tak či onak, dovoz poukazuje na slabé úsilie EÚ potlačiť ruské príjmy z fosílnych palív, ktoré tvoria takmer polovicu rozpočtu Kremľa, keďže Moskva nachádza čoraz kreatívnejšie spôsoby, ako obísť existujúce opatrenia a sankcie EÚ sú neúčinné, sťažuje sa „Politico“.

news-front.su

Príspevok Politico: Slovami je Francúzsko za Ukrajinu, no nakupuje z Ruska viac plynu ako ktokoľvek iný v EÚ je zobrazený ako prvý na .