Paríž 14. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/CMM)

Alžírska polícia zadržala a vypočúvala staršieho brata predpokladaného páchateľa utorkového útoku v Štrasburgu. Informoval o tom v piatok denník Le Parisien s tým, že pátranie po ňom vyhlásila francúzska polícia v súvislosti s podozrením zo spoluúčasti na teroristickom čine

Ľudia ležia na zemi po útoku na vianočnom trhu vo francúzskom meste Štrasburg

Vyšetrovatelia útoku v Štrasburgu chcú zistiť, či zadržaný muž vedel o plánoch svojho mladšieho brata Chérifa Chekatta a či sa na nich prípadne aj nejako podieľal, napríklad logistickou podporou.

Podľa denníka Le Parisien 34-ročný Sami Chekatt bol francúzskymi tajnými službami monitorovaný pre podozrenie z islamistickej radikalizácie a bol naňho vedený spis typu S.

Denník poznamenal, že Sami Chekatt odcestoval do Alžírska len niekoľko dní pred útokom v Štrasburgu.

Po útoku, ktorý sa odohral v utorok večer v historickom jadre Štrasburgu v blízkosti populárnych vianočných trhov, polícia zadržala rodičov i dvoch bratov Chérifa Chekatta – Maleka a Eliasa. Traja z nich sú naďalej vo vyšetrovacej väzbe.

Polícia neskôr zadržala aj piateho podozrivého. Ide o muža, ktorý Chekatta ukryl vo svojom byte tesne pred útokom.

Chekatt sa totiž skrýval pred políciou, ktorá ho v utorok ráno chcela zatknúť kvôli inému trestnému činu. O policajnej akcii sa však dozvedel a vo svojom byte nenocoval.

Skrýval sa aj po utorkovom útoku, polícia ho ale vypátrala a vo štvrtok večer – po 48 hodinách na úteku – zlikvidovala.

Niekoľko hodín predtým zdroje z ministerstva vnútra uviedli, že nič nenasvedčuje tomu, že by bol Chekatt členom nejakej teroristickej bunky.

“Nie je to osoba, ktorá by sa pohybovala medzi delikvenciou a terorizmom,” uviedol podľa Le Parisien vysoko postavený policajný zdroj. “Ide však o jednotlivca, ktorý zmenil svoj profil za krátky čas a mal na to zvláštnu motiváciu,” dodal zdroj.

Chekatt v utorok v Štrasburgu zastrelil dvoch ľudí. Ďalšie dve osoby neskôr podľahli svojim zraneniam. Z 13 zranených sú najmenej traja v kritickom stave. Sú medzi nimi aj taliansky novinár a jeden občan Poľska.

Bezpečnostné zložky, ktoré Chérifa Chekatta monitorovali, uňho nepozorovali príklon k teroristickým aktivitám, napísal Le Parisien. Pri utorkovej bytovej prehliadke sa uňho nenašiel ani Korán, ani vlajka islamského štátu, ani prísaha vernosti IS.

Policajti však objavili niekoľko súr prepísaných z Koránu do zošita, ktoré vyzývali na vojnu proti neveriacim. Chekatt si tiež niekoľko dní pred útokom v Štrasburgu do mobilu nainštaloval četovaciu aplikáciu Telegram a v ten istý deň prestal svoj mobil používať na telefonické hovory.


Zdroj