Bratislava 12. júna 2019 (SITA/HSP/Foto:Polícia Slovenskej republiky Facebook)

Riziko ponechania dieťaťa v aute v období horúčav pripomenie vodičom kampaň “Nezabudni na mňa v aute”. Ako v tejto súvislosti dnes povedal médiám vedúci Odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru Tomáš Vrábel, policajti budú rozdávať osviežovače vzduchu do auta a tiež informačné letáky

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke leták kampane

“Je maximálne nezodpovedné, aby rodičia nechávali deti v uzavretom vozidle,” povedal s tým, že teplota sa v letných mesiacoch v uzavretom aute môže vyšplhať aj na 50 stupňov Celzia. “Zaznamenali sme už viacero prípadov v minulosti, ktoré sú verejnosti známe, kde nebolo len poškodené zdravie dieťaťa, ale bolo aj usmrtené,” zdôraznil Vrábel. Počas leta by policajti mali rozdať viac ako 30 000 kusov letákov na túto tému.

Rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská v tejto súvislosti pripomenula, že v prípade ponechania dieťaťa v aute v horúčavách hrozí rodičovi okrem osobnej tragédie aj trestnoprávny postih, pokiaľ bude poškodené zdravie dieťaťa alebo umrie. Ľudia, ktorí zaregistrujú prítomnosť dieťaťa v zaparkovanom aute, by podľa Kurilovskej mali konať a nebáť sa aj v prípade nutnosti poškodiť auto.

“Trestný zákon pozná inštitút krajnej núdze, to znamená, že ten človek nie je trestne zodpovedný vtedy, keď svojím konaním vlastne odvracia určité nebezpečenstvo,” zdôraznila s tým, že je ťažké posúdiť, či je dieťa v aute zavreté päť minút alebo pol hodiny.

Podľa inštrukcií Slovenského Červeného kríža je pri záchrane dieťaťa z auta primárne nutné zistiť, či je pri vedomí. Pokiaľ je pri vedomí, prioritou je dostať ho do chládku a postupne ochladzovať. Pokiaľ pri vedomí nie je a zároveň nedýcha, je potrebné začať s resuscitáciou.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj