Bratislava 25. marca 2019 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Hnutie ĽSNS organizovalo v nedeľu 24. marca v Dobšinej spomienkové zhromaždenie, na ktorom sa zúčastnilo niekoľko sto občanov a ktoré bolo vyvrcholením udalosti, ktorá otriasla Slovenskom v uplynulých dňoch. V sobotu 16. marca 22-ročný Ondrej dobil 28-ročného Štefana na smrť len pár dní po tom, ako bol prepustený z väzenia.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke poslanec parlamentu SR Martin Poliačik (SaS)

Napriek tomu, že pokojné zhromaždenie hnutia ĽSNS sa zaobišlo bez incidentov, ako to potvrdila aj polícia (viac v článku) aj miestny líder Rómov, liberáli okamžite zareagovali a začali hovoriť o zhromaždení “náckov,” ktorí prišli do Dobšinej “šíriť nenávisť.  Takto sa vyjadril napríklad poslanec Národnej rady – v súčasnosti člen strany Progresívne Slovensko – Martin Poliačik, podľa ktorého je asi šírením nenávisti to, že predseda strany ĽSNS Marian Kotleba vyjadril podporu matke obete a vyzval na zvýšenie bezpečnosti pre “všetkých slušných ľudí”.

Poliačik dokonca uviedol, že na vraždu v Dobšinej by podľa neho bolo potrebné reagovať “s láskou”, podobne ako to urobila predsedníčka vlády Nového Zélandu, po nedávnej masakre v mešite, pri ktorej zahynulo 50 ľudí.

Poslanec Progresívneho Slovenska, ktorý sa do parlamentu dostal na kandidátke SaS vyhlásil, že Marian Kotleba je “pokrytec”.

“V piatok som spomenul ako skutočne exemplárne pristúpila novozélandská premiérka Jacinda Ardern k teroristickému útoku na mešity na Novom Zélande, kde zahynulo 50 ľudí. Pristúpila k nemu s láskou a snahou ukľudniť spoločenskú situáciu.”

“Pred vyše týždňom zabil Róm Ondrej neróma Štefana. Primátor Dobšinej a vajda miestnej osady sa snažili situáciu ukľudniť – Dobšiná je totiž jedným z miest, kde za normálnych okolností Rómovia a nerómovia vychádzajú. To by však neboli fašisti, ak by sa nesnažili celú situáciu vybičovať a vytvoriť konflikt,” tvrdí Poliačik, ktorý nevedno odkiaľ čerpal informácie na toto tvrdenie, keďže aj podľa polície paradoxne žiadny konflikt nevznikol. Na druhej strane, situácia ani pred vraždou nebola v meste pokojná, ako už potvrdili miestni (viac v tomto článku).

“Na jednej strane tu teda máme primátora, vajdu a Jacindu Ardern a na druhej jedného nenávistného nácka, ktorý sa v Dobšinej predstavil takýmto spôsobom. Čo tým chcem povedať? Že to, čo robí Kotleba, je nechutné. Že jedine to, čo robí on je, ako on sám rád tvrdí, “protislovenské“, pretože miesto zmieru hľadá konflikt.”

Podľa Martina Poliačika proti tomu treba bojovať. “Vieme proti tomu bojovať osvetou a vieme proti tomu bojovať voľbami – 30. marca, 25. mája a pri parlamentných voľbách (ktoré uvidíme kedy budú). Tak sa na to nevykašlime. Takýchto nazi-štváčov by už hádam aj stačilo,” uviedol na Facebooku Poliačik.

Riadne zhromaždenie bez incidentov

Okrem polície bezproblémovosť zhromaždenie zdôraznili aj miestne médiá. Podľa denníka Korzár bol míting riadne ohlásený niekoľko dní vopred.

“Zraz mali na námestí, odkiaľ sa presunuli na miesto, kde bol Štefan zavraždený. Niektorí aj zapálili sviečky. Prebehlo to úplne bez problémov. Neboli žiadne konflikty. Nadávali na neschopnosť sudcov a polície, spomínali asociálov, ale otvorenú nenávisť voči Rómom neprejavili,“ uviedol k priebehu zhromaždenia vajda Dobšinej Marián Bubenčík, ktorý dodal, že dobrú prácu v nedeľu odviedla aj polícia.

“V súvislosti s nedeľným zhromaždením občanov v meste Dobšiná polícia nezaznamenala žiadny incident a taktiež nedošlo k narušeniu verejného poriadku,“ potvrdila hovorkyňa KR PZ Košice Jana Mésarová.


Zdroj