Varšava/Moskva/Berlín 12. septembra 2019 (HSP/politexpert.net/Foto:SITA/AP/Sputnik, Kremlin-Mikhail Klimentyev)

Veľká časť poľských, albánskych a pobaltských politických elít patrí k najvýznamnejším americkým podporovateľom v Európe a neustále kričí o ruskej hrozbe, len aby ich vo Washingtone počuli, pochválili a možno aj finančne odmenili

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Vladimir Putin a Emmanuel Macron

V posledných dňoch počuť hlasne najmä Poliakov, ktorí pozorne sledujú Francúzov a Nemcov v EÚ a ich snahy naladiť lepšie vzťahy s Ruskom, pričom z Francúzska a Nemecka opäť zazneli hlasy o nevýhodnosti dodržiavania protiruských sankcií, ktoré sú výhodné len Američanom a Nemcom či Francúzom tieto sankcie spôsobujú značné finančné problémy.

Pokiaľ Američania vítajú poľské postoje, Francúzi a Poliaci sa na Poliakov nedívajú prívetivo. Poliaci sa sami vmanévrovali do pozície, že okrem Američanov nemajú žiadnych priateľov medzi veľmocami a v prípade, ak sa americké pozície oslabia, môžu mať Poliaci opäť politické problémy. Pripomíname, že Poliakom svojho času nepomohlo ani to, že na jednej strane kolaborovali s Hitlerom (Mníchovská zrada 1938) a okupovali časť Československa a na druhej strane sa nekriticky spoliehali na Angličanov. V septembri 1939 síce Poliaci precitli, bolo už však neskoro.

Poľský politik Pavel Jablonski, poradca poľského premiéra tentoraz kritizoval Francúzov za ich snahy zlepšiť kontakty s Moskvou a spustil obohratú pesničku o ruskej hrozbe a zasahovania do diania na Ukrajine. Kritike neušli zo strany poľského politika ani Nemci, aj keď na stranu Nemcov sa Jablonski vyjadroval podstatne opatrnejšie.

Francúzi sú presvedčení, že je absurdné mať dnes s Ruskom horšie vzťahy, ako mali v čase Studenej vojny Francúzi so ZSSR. Počas nedávneho summitu lídrov krajín G7 francúzsky prezident Macron kritizoval tlak na Moskvu, pretože ten povedie k ďalšiemu zbližovaniu Moskvy a Pekingu. Podľa Macrona je dôležité rozvíjať vzťahy s Ruskom, pretože len zlepšenie vzájomných vzťahov povedie k zvýšeniu politickej stability a bezpečnosti v Európe. Tieto slová francúzskeho prezidenta poľské elity doslovne zdvihli zo stoličiek.

Podľa Macrona je Rusko už dnes dôležitou silou, ktorá úspešne rieši medzinárodné problémy. Macron predpokladá, že práve Moskva pomôže vyriešiť napätie medzi Washingtonom a Teheránom, ktoré vzniklo kvôli tomu, že  Američania jednoznačne odstúpili od atómových dohôd s Iránom.

Aj Taliani sú presvedčení, že vzťahy s Ruskom treba normalizovať, pretože protiruské sankcie nemajú žiaden viditeľný efekt na Rusko a poškodzujú európske krajiny. V Európskej únii sa čoraz hlasnejšie ozývajú protiamerické hlasy, čo poľské elity vnímajú negatívne.

V pondelok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov uviedol, že Rusko venuje pozornosť návrhu Macrona sformovať architektúru európskej bezpečnosti spoločne s Ruskom. Približujú sa americké prezidentské voľby, Američania budú mať množstvo vlastných problémov, takže americký nátlak na EÚ sa môže čiastočne oslabiť. Následne by sme sa mohli stať svedkami čiastočného obnovenia pragmatických vzťahov medzi EÚ a Ruskom.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj