Varšava 10. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alik Keplicz)

Desaťtisíce Poliakov protestujú proti plánu vlády uskutočniť hromadný odstrel diviakov, ktorý má zastaviť šírenie afrického moru ošípaných na farmách. Environmentalisti uvádzajú, že do konca januára môže byť usmrtených až 200.000 diviakov, čo je takmer celá populácia v Poľsku, a to vrátane gravidných samíc, informovala agentúra AP

Ilustračné foto

Poľské úrady odsúhlasili ešte vlani plán na odstrel 185.000 diviakov počas tohtoročnej sezóny. Kritici protestujú proti postupu vlády, ktorá v záujme urýchlenia svojej kampane vyzvala všetkých poľovníkov s oprávnením, aby likvidovali diviakov počas januárových víkendov.

Takmer 80.000 ľudí podpísalo apel adresovaný premiérovi Mateuszovi Morawieckému, v ktorom ho žiadajú o bezodkladné zastavenie masovej likvidácie diviakov. Požadujú tiež odvolanie ministra pôdohospodárstva za to, že odsúhlasil “hanebný nápad vyhladiť celý druh”.

Poľskí predstavitelia tvrdia, že hromadný odstrel diviakov môže zastaviť africký mor ošípaných, ktorý sa rozšíril v chovoch na východe krajiny. Obyvatelia okrajových častí miest vrátane Varšavy sa zase sťažujú na ohrozovanie diviakmi, ktoré si tam chodia hľadať potravu. Environmentalisti i niektorí poľovníci však vyhlasujú, že hromadné zabíjanie týchto zvierat je nezmyselné, spôsobí ich migráciu inam a bude mať zhubný dopad na celý ekosystém.

Odporcovia vládneho plánu uviedli, že za šírenie afrického moru ošípaných sú zodpovední ľudia, ktorí zanedbávajú preventívne opatrenia, a upozornili, že nákazu sa nepodarilo odstrelom diviakov eliminovať i napriek tomu, že takéto snahy trvajú už od roku 2015.

Kritici tiež tvrdia, že účelom sporného plánu je v prvom rade získať hlasy znepokojených farmárov a poľovníkov pred blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu i poľského zákonodarného zboru.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj