Sarajevo 20. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/FENA-Harun Muminovic)

Lídrom trojstranného bosnianskeho predsedníctva sa ani po desiatich mesiacoch od volieb z vlaňajšieho októbra nepodarilo prelomiť patovú situáciu a vytvoriť novú vládu. Bez dohody o sformovaní vládneho kabinetu sa totiž skončila utorňajšia schôdzka lídrov zastupujúcich bosnianskych Moslimov, Chorvátov a Srbov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Sefik Dzaferovic, Zeljko Komsic a Milorad Dodik

Informovala o tom agentúra AP. Uviedla, že sa tak stalo pre to, že bosnianskosrbský líder Milorad Dodik bol proti schváleniu balíčka, v rámci ktorého by sa prijal plán zameraný na to, aby sa Bosna a Hercegovina posunula bližšie k členstvu v NATO.

Dohoda o vytvorení vlády medzi predstaviteľmi Moslimov, Chorvátov a Srbov je momentálne pre Bosnu kľúčová. Absencia vlády totiž tejto balkánskej krajine, ktorá sa stále spamätáva z ničivej občianskej vojny z rokov 1992-95, bráni v hospodárskom rozvoji, píše agentúra AP.

Dodáva, že práve nezhody v postoji k Severoatlantickej aliancii, na ktorú majú prorusky orientovaní bosnianski Srbi odlišný názor než bosnianski Moslimovia a Chorváti, by mohli ešte prehĺbiť krízu v krajine.

Bosna a Hercegovina s hlavným mestom Sarajevo pozostáva od konca občianskej vojny v roku 1995, ktorú ukončila Daytonská mierová dohoda, z dvoch častí – z Republiky srbskej a Federácie Bosny a Hercegoviny. Obe entity spája slabá ústredná vláda vrátane trojitého prezidentského úradu, v ktorom je zastúpený srbský, chorvátsky a moslimský člen.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj