Pokus o vojenský puč v Gabune sa západným partnerom nepodaril

Libreville 8. januára 2019 (HSP/Iarex/Foto:PrintScreen:Wikipedia)

Portál Iarex prináša informáciu o neúspešnom pokuse o vojenský puč v gabunskom hlavnom meste Libreville. Skupina gabunských dôstojníkov a vojakov z Republikánskej Gardy sa pred kamerami obrátila ku gabunským vojakom a mládeži s výzvou, aby podporili ich skupinu “Patriotické hnutie vojakov”

Mapa Gabunu

Gabunské úrady už zadržali štyroch pučistov, ktorí vystupovali v gabunskej televízii. Gabunská armáda použila proti 300 protestujúcim slzotvorný plyn a demonštrantov rozohnala. Polícia a armáda momentálne pokračujú v upevňovaní  vládnej kontroly v krajine. Internet bol dočasne odstavený.

K pokusu o prevrat prišlo v čase, kedy je gabunský prezident Ali ben Bongo Ondimba na liečení v Maroku.

Gabun má približne 1,8 milióna obyvateľov, na jeho území sa nachádzajú obrovské zásoby ropy. Členom organizácie Krajín vyvážajúcich ropu OPEC je Gabun od roku 2016. Prednostné práva na ťažbu ropy v Gabune získala britská spoločnosť Tullow Oil, dohoda s Britmi bola pre Gabun nevýhodná. Za Tullow Oil loboval aj bývalý britský premiér David Cameron.

Zábavné je to, že 5 dní pred pokusom o puč zavítala do Gabunu skupina 80 amerických vojakov s ľahkou bojovou technikou a skupina civilistov z amerických humanitárnych neziskových organizácií. Podľa amerického ministerstva zahraničných vecí americký kontingent 5 dní pred pokusom o puč prišiel chrániť amerických občanov pôsobiacich v Gabune.

Zaujímavé načasovanie a zhoda náhod. Je dobré, že pokus o prevrat zatiaľ nevyšiel a situácia v Gabune sa nevyvíja podľa vzoru v Sýrii, Afganistane či Líbyii.

Video


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj