Bratislava 2. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)

Po viac ako sedemmesačnej prestávke by malo v utorok (4. 6.) pokračovať pred senátom Okresného súdu (OS) Bratislava I hlavné pojednávanie s východoslovenskou podnikateľkou Eleonórou K., predtým mediálne známou ako Eleonórou M., obžalovanou z podvodu a s ďalšími spoluobžalovanými. Súd do konca tohto týždňa neevidoval procesné prekážky, aby sa pojednávanie neuskutočnilo. TASR o tom informoval hovorca Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavol Adamčiak

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Eleonóra M.

Naposledy sa vo februári proces neuskutočnil z dôvodu práceneschopnosti prísediacej, a teda členky senátu. Predtým, minulý rok v októbri, sa pojednávanie nekonalo, pretože z rozličných dôvodov sa ospravedlnili viacerí obžalovaní, nedostavila sa hlavná obžalovaná a ani jeden z 12 predvolaných svedkov.

Skoré ukončenie tejto kauzy sa na tomto súde nepredpokladá. Krajská prokuratúra v Bratislave totiž pôvodne navrhla vypočuť 80 svedkov. Súd ich doteraz vypočul približne 60. Okrem toho sa musí senát oboznámiť s písomnými dôkazmi.

Eleonóra K. je obžalovaná z faktoringového podvodu a neodvedenia dane s ďalšími piatimi spoluobžalovanými. Medzi nimi je aj Maroš M., ktorý bol v minulosti odsúdený za podvod pri výstavbe nájomných bytov v košickej lokalite Furča. Eleonóra K. v minulosti uviedla, že Maroša M. vôbec nepozná. Maroš M. vystupoval ako svedok v kauze Najvyšším súdom SR podmienečne odsúdeného bývalého viceprimátora Košíc Eugena Čuňa a jeho dvoch komplicov.

Podľa prvého bodu obžaloby mala Eleonóra K. s Marošom M., Dušanom K. a Marekom K. v roku 2007 presvedčiť konateľa banskobystrickej firmy, že ak podpíše faktoringovú zmluvu, túto spoločnosť získa. Potom mali vyhotoviť podľa obžaloby tri falošné dodávateľské faktúry. Údajné pohľadávky vyplývajúce z týchto faktúr previedli na faktoringovú spoločnosť, ktorá Eleonóre K. podľa obžaloby vyplatila takmer 700.000 eur.

Podľa druhého bodu obžaloby Eleonóra K., Donald D. a Petra M. od septembra 2007 nafingovali kúpu tlačiarenského stroja za takmer 3,2 milióna eur a na tomto základe si uplatnili nadmerný odpočet DPH vo výške viac ako 500.000 eur. Daňový úrad peniaze nevyplatil, pretože pri kontrole zistil neoprávnené uplatnenie odpočítania dane. V tejto kauze sa začalo pojednávať 10. marca 2014.

Na Okresnom súde Košice II sa na začiatku marca minulého roku začalo hlavné pojednávanie vo veci trestného činu skrátenia dane a poistného formou spolupáchateľstva, z ktorého sú obžalovaní Košičania Eleonóra K., známa z televíznych reality šou, a súdny exekútor Karol M. V kauze ide podľa obžaloby o vyhotovenie fiktívnych faktúr za tri mesiace roku 2013 a uplatnenie neoprávneného odpočtu DPH na daňovom úrade. Celková škoda predstavuje viac ako 18.000 eur. Eleonóra K. bola v minulosti krátko stíhaná aj väzobne.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj