Bratislava 16. júla 2019 (HSP/Foto:TASR – Radovan Stoklasa)

Nemecko uvažuje o posilnení bezpečnosti na plavárňach kvôli čoraz častejším násilnostiam. V hre je aj zavedenie špeciálnej policajné ochrany. Aktuálne na bezpečnosť na niektorých kúpaliskách a plavárňach dohliadajú súkromné firmy, informuje portál iDnes.cz

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Nemecké kúpaliska, na ktorých sa vyskytli problémy, chcú aby ich strážila ochranka. Na kúpaliskách, kde už majú ochranku dokonca plánujú navýšiť počet členov ochranky.

V Kehli na hraniciach s Francúzskom už na kúpaliskách zasahovali aj konfliktné tímy z francúzskeho Štrasburgu. Podľa agentúry DPA, hlásia na tomto kúpalisku silnejšiu policajnú prítomnosť a na plot dali ostnatý drôt. Ako ďalej uvádza agentúra, v júni sa zvýšil počet rôznych incidentov na kúpaliskách.

Nechýbali ani spory s použitím nožov, útoky na plavčíka alebo preliezanie plotov na už preplnená kúpalisko. Vzhľadom na počet návštevníkov a kúpalísk a plavární ide však o ojedinelé prípady, zdôrazňuje DPA.

Berlínsky zastupiteľ Marcel Lüthi navrhol, aby sa o bezpečnosť na kúpaliskách v hlavnom meste Nemecka starala špeciálna policajná jednotka. Podľa hovorcu berlínskych kúpalísk Matthiasa Oloewa sa ale situácia od júna už upokojila. Lüthinovu myšlienku zavedenia “plavárenskej polície” odmieta, pretože prevádzkovatelia kúpalísk podľa neho pre posilnenie bezpečnosti robia dosť.

Strážcovia sa môžu dohovoriť v niekoľkých jazykoch

Na kúpaliskách v Neukölln a Kreuzberg, kde žije značný počet prisťahovalcov, strážia súkromné bezpečnostné agentúry poriadok už niekoľko rokov.

Strážcovia poriadku strážia pri vchode, pri bazénoch a často vykonávajú aj pochôdzky na lúkach.  Stráž dokonca pri vchode prehľadáva tašky návštevníkov.

Mnoho strážnikov má prevažne turecké alebo arabské korene, čo má pomôcť pri riešení konfliktov. Viacero jazykov ovládajú tiež príslušníci z protikonfliktného tímu Cool am Pool. Keď to všetko nepomôže, je privolaná polícia, ktorá je ihneď na mieste, argumentuje Oloew.

Kúpalisko sa mení spoločne so spoločnosťou?

Berlínsky kulturológ Wolfgang Kaschuba považuje policajnú prítomnosť na kúpaliskách za zbytočnú. Okrem toho odmieta tvrdenia, že problémy vyvolávajú predovšetkým mladí migranti. “Týka sa to všetkých,” tvrdí Kaschuba.

Podľa Kaschubu dnes kúpaliska priťahujú ľudí zo všetkých spoločenských vrstiev a vekových skupín. A keďže sú títo ľudia rozdielni, tak vzniká aj viac trecích plôch. “Kúpalisko sa mení spoločne so spoločnosťou,” myslí si expert a snaží sa o tom presvedčiť aj verejnosť.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj