Bratislava 16. septembra (HSP/Roman Bednár/Foto: Facebook-Alan Marscher)

Po prvý raz sa podarilo zrealizovať priamy pohľad do “výfuku” galaxie. Ide o galaxiu BL Lacertae, ktorá je od nás vzdialená 900 miliónov svetelných rokov a patrí k najžiarivejším kozmickým objektom, ktoré sú nám známe

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke prvý obrázok čiernej diery

Americký astronóm Alan Marscher z University Boston prepojil navzájom najväčšie teleskopy na svete, takže mohli pracovať ako “jeden” obrovský teleskop, ktorý následne zamieril na centrum galaxie. Os, okolo ktorej galaxia rotuje, je obklopená diskovým kotúčom, v ktorom sa nachádza z okolia neustále nasávaná hmota plynov a prachových častíc. Tie sú potom zhltávané čiernou dierou. Z jej stredu tryskajú, kolmo voči disku a opačne voči sebe, v tej istej rovine, dva prúdy rentgenového žiarenia a gama žiarenia. Rýchlosť žiarenia dosahuje takmer rýchlosť svetla.

V ich prípade ide takpovediac o kozmické “výfuky” zmienenej čiernej diery. Alan Marscher takto mohol dokázať, že čierna diera nasáva nielen hmotu, ale aj magnetické polia, pričom ich formuje do špirálovitých tvarov, ktoré stoja kolmo voči pólom a sú tak svojím spôsobom “výfukovými rúrami”, ktoré zrýchľujú a následne “vyfukujú” gama žiarenie a röntgenové žiarenie.

Obidve “výfukové rúry” majú taký veľký rádius ako je rádius našej slnečnej sústavy. Jedna z týchto “rúr” je náhodne nasmerovaná presne na našu Zem.

Roman Bednár

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj