Bratislava 18. januára 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)

Podozrenia z možného páchania trestnej činnosti advokátmi má prioritne riešiť polícia. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Slovenskej advokátske komory (SAK) Alexandra Donevová. Dodala, že aj keď Revízna komisia SAK má tiež v tomto smere určité právomoci, nie sú také rozsiahle ako v prípade orgánov činných v trestnom konaní

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) očakáva, že na podozrenia voči niektorým advokátom, ktoré vyplynuli z vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka, bude reagovať aj komora advokátov. Minister aj Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) už podali podnet na advokáta Andreja Šabíka, ktorý údajne pomáhal obžalovanému Marianovi K. tým, že vynášal z väzenia odkazy na takzvaných motákoch. Advokát Marek Para sa zase spomína v prípade možného ovplyvňovania procesov. Obaja medializované informácie či tvrdenia svedkov popierajú.

„Minister spravodlivosti citlivo vníma problematiku možného zlyhania zo strany advokátov, keďže pred výkonom funkcie ministra spravodlivosti bol advokátom a plánuje sa vrátiť do ich radov. Sám aktívne podniká kroky, ktoré po medializovaných informáciách z prostredia justície napomáhajú k obnoveniu dôvery v právny štát a spravodlivosť. Napríklad spolu so ZVJS podal podnet na advokáta Šabíka za vynášanie takzvaných motákov Mariana K.,“ uviedol Gál na otázky agentúry SITA. Minister predpokladá, že koná aj komora advokátov. „Minister verí, že SAK sa aktívne zaoberá nielen medializovanými informáciami a je si vedomá svojich kompetencií a zodpovednosti v rámci očistného procesu,“ doplnil.

Slovenská advokátska komora v stanovisku upozorňuje, že trestnú činnosť má na starosti prioritne polícia, jej vlastná revízna komisia totiž nemá vyšetrovaciu právomoc. „Úlohou SAK je dohliadať na riadny výkon advokácie a dodržiavanie advokátskych predpisov. Komora ani jej revízna komisia nemá vyšetrovaciu právomoc, a nie je v postavení orgánov činných v trestnom konaní. Ak je u niektorého advokáta podozrenie z konania, ktoré vykazuje znaky trestného činu, konať by mali predovšetkým orgány činné v trestnom konaní,“ pripomenula hovorkyňa SAK Donevová. Komora môže využiť svoje právomoci pri disciplinárnom previnení alebo pri obvinení, či odsúdení konkrétneho advokáta. Disciplinárny senát môže advokátovi pri preukázaní previnenia uložiť sankciu, a to od napomenutia, cez peňažnú sankciu, až po vyčiarknutie zo zoznamu advokátov.

Podklady by mohol poskytnúť SAK aj Špecializovaný trestný súd, ktorý pojednáva prípad vraždy novinára. Práve tam na hlavnom pojednávaní totiž zazneli informácie, z ktorých vyplývajú podozrenia voči niektorým advokátom. „Na základe medializovaných informácií očakávame, že nám zo súdu oficiálne zašlú podnet, prípadne oficiálne informácie (kópia zápisnice zo súdu s relevantnými informáciami), ktoré budú podkladom na sťažnostné konanie voči advokátovi či advokátom,“ dodala Donevová.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj