Istanbul 15. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)

V Turecku vo štvrtok podmienečne prepustili z väzenia sociálneho pracovníka s dvojakým turecko-nemeckým občianstvom Adila Demirciho, ktorý bol uplynulých desať mesiacov vo väzbe v súvislosti s obvineniami z terorizmu. Jeho prepustenie nariadil ešte skôr vo štvrtok súd, ktorý však zároveň stanovil, že sa nemôže vrátiť do Nemecka ani opustiť istanbulskú provinciu. Po Demirciho (33) pred väznicu v Istanbule prišiel jeho strýko a priatelia, informovala agentúra DPA

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Proti zákazu vycestovať do Nemecka, namietal Demirciho právny zástupca s tým, že jeho klient tam má matku chorú na rakovinu.

Ďalšie pojednávanie s Demircim, podozrivým z činnosti súvisiacej s terorizmom, je naplánované na 30. apríla.

Demirciho, pochádzajúceho z Kolína nad Rýnom, zadržali vlani v apríli pri policajnej razii v Istanbule. Písal pre ľavicovo orientovanú spravodajskú agentúru Etha a pôsobil tiež ako prekladateľ z turečtiny do nemčiny a angličtiny.

Obvinený je z členstva Marxisticko-leninskej komunistickej strane (MLKP), zakázanej extrémne ľavicovej organizácii, ktorú Turecko považuje za teroristickú.

Demirci sa podľa obžaloby zúčastnil v rokoch 2013-2016 na “nepovolených demonštráciách” MLKP, pri ktorých sa hádzali zápalné fľaše, ako aj na pohreboch členov tejto skupiny. Vo viacerých prípadoch malo údajne ísť o členov ozbrojenej frakcie skupiny, ktorí bojovali na strane Islamského štátu v Sýrii.

Samotný Demirci obvinenia z terorizmu na súde poprel, priznal však, že sa zúčastnil na pohreboch i niektorých spomienkových podujatiach. Dodal však, že na týchto podujatiach, na ktorých sa zúčastnili tisíce ďalších ľudí, nevidel žiadne zbrane.

Po prepustení Demirciho sú aktuálne v Turecku vo väzbe “z politických dôvodov” len traja nemeckí občania, pričom v polovici vlaňajšieho roka ich bolo sedem.

Viaceré zatknutia nemeckých občanov v Turecku, ku ktorým došlo v roku 2017, vyhrotili vzťahy Istanbulu s Berlínom. Napätie sa uvoľnilo, až keď Ankara tieto osoby postupne začala prepúšťať.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj