Bratislava 6. mája 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Beth Dubber/Netflix via AP)

Podľa štúdie publikovanej v odbornom časopise vzrástol počet samovrážd mesiac po uvedení populárneho seriálu “13 dôvodov prečo” takmer o tridsať percent. Informuje portál Lidovky

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Katherine Langfordová v scéne zo seriálu “13 dôvodov prečo”

Hannah Bakerová, ktorú v seriály hrá Katherine Langfordová, je študentkou strednej školy, ktorá spácha samovraždu. Dva roky potom dostane jej spolužiak Claye, ktorého hrá Dylan Minnette, zvláštny balíček. V ňom sa nachádza niekoľko audiokaziet, ktoré Hannah nahrala pred svojou smrťou. Každá kazeta vysvetľuje dôvody, ktoré ju viedli k samovražde.

Seriál 13 dôvodov prečo si obľúbili diváci aj kritici, hoci bol silno kritizovaný za to, že zo samotnej samovraždy urobil populárnu a “trendy” vec. Pred seriálom varovalo viacero lekárov aj psychiatrov. Spoločnosť Netflix kritiku razantne odmietla. Do druhej série síce vložili už aj varovanie, no podľa nich je seriál nezávadný.

Nová správa publikovaná v časopise Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry však prišla so zaujímavým zistením. Podľa tejto správy, v apríli 2017 približne mesiac po premiére seriálu, vzrástol počet samovrážd detí vo veku 10 až 17 rokov o 28,9 %. Čo je najväčší nárast za sledované obdobie.

Hoci správa neoznačuje samotný seriál za vinníka, je nepravdepodobné, že by šlo iba o obyčajnú náhodu.

Vedci z Pennsylvánskej univerzity s týmito tvrdeniami nesúhlasia a prišli so svojou vlastnou správou podľa ktorej, mal seriál na mládež pozitívny vplyv. Ako uvádzajú, mladí ľudia vo veku 18 až 29 rokov, ktorí videli druhú sériu 13 dôvodov prečo, myslia na samovraždu menej, než tí, ktorí ju nevideli.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj