Bratislava 28. júna 2019 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Truban v diskusnej relácii TA3 Téma dňa komentoval legislatívne zmeny v rámci financovania politických strán.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke zľava člen predsedníctva strany Progresívne Slovensko (PS) Martin Dubéci, predseda Michal Truban a člen predsedníctva Martin Hojsík

“Oni si myslia, že tie voľby vyhrávajú peniaze. Ľudia im dávajú vysvedčenia za tú ich aktivitu za dlhé dlhé roky v politike a myslia si, že to tu platí nejaký Soros, alebo CIA, alebo nejakí obrovskí podnikatelia.”

“Nás to finančne neobmedzuje, my sme voľby takto nevyhrali. My toľko peňazí ani nemáme,” povedal Truban, na čo sa spoludiskutujúci Béla Bugár len pousmial. “My to naozaj vyhrávame s dobrovoľníkmi po celom Slovensku. To, prečo bolo Progresívne Slovensko úspešné, my sme nezačali, že pred rokom, ale my sme začali pred tromi rokmi po celom Slovensku, z regiónov, zdola,” doplnil šéf PS.

Podľa Trubana nešlo o to, že zmena jeho stranu “vytiahla” do popredia. “My sme videli, že tá zmena je strašne potrebná, a preto sme sa do toho pustili. Ľudia to oceňujú a v tých voľbách to ukazujú. A keď tí starí politici hovoria, že tí noví ešte nič neukázali, ja si myslím, že aj vyhrať dve či tri voľby za sebou je už nejaká ukážka toho, že už trochu vieme, čo ľudia potrebujú,” hovoril Truban v súvislosti s voľbami do EP, prezidentskými voľbami, či komunálnymi voľbami napríklad v Bratislave.

Truban potom na Instagrame vládnym politikom odkázal: “Uniká im, že Slovensko sa mení a ľudia chcú zmenu, preto konšpirujú, že PSko má odniekiaľ ťažké milióny a že ich točíme do marketingu a nič iné nerobíme.”

“Skutočnosť je však taká, že naše hnutie je tam, kde je, vďaka trom rokom intenzívnej práce, často dobrovoľníckej, nezriedka práce po večeroch alebo po víkendoch a zadarmo. PS-ko nie je marketingový produkt, je to politické hnutie so stovkami členov po celom Slovensku, je to hnutie, ktorého prítomnosť je cítiť v regiónoch už od vzniku, je to hnutie zložené z ľudí, ktorí chcú a vedia priniesť zmenu, akú Slovensko naozaj potrebuje,” dodal Truban.

Beblavý: Tretie strany nie sú súčasťou Spolu

Hoci šéf Spolu Miroslav Beblavý na začiatku návrh Andreja Danka ostro kritizoval, vo štvrtok vyhlásil, že obmedzenie financií na kampaň od tretích strán jeho hnutia nijako neohrozí (viac v článku).

“Všetko o financovaní našej politickej strany bolo vždy zverejňované, na jeho rečiach nie je nič pravdy. Náš úspech nie je založený na drahých kampaniach, ale na našich členoch a dobrovoľníkoch,” povedal Beblavý.

Priblížil, že tretie strany nie sú súčasťou politickej strany a vo voľbách do Európskeho parlamentu Spolu nespolupracovala so žiadnymi tretími stranami. Dodal, že v strane PS sa cez tretie strany financovali osobné kampane niektorých kandidátov do EP. “Išlo o sumy od desať do 35-tisíc eur, všetko si môžete pozrieť na internete,” dodal.

K doterajším vyjadreniam Beblavého sa vyjadril aj analytike Eduard Chmelár. Na sociálnej sieti upozornil: “Pri pohľade na vydeseného Miroslava Beblavého, ktorý sa nechal počuť, že novela zákona je „zákerná, neférová a neprijateľná“ a rozhnevaného Andreja Kisku, ktorý ju označil za „hanbu“ a „výsmech demokracie“, vám nevdojak muselo zísť na um, či trafená hus zagágala…”

“Lebo obyčajnému človeku musí zastať rozum z toho, že týmto ľuďom nestačí, ak strana môže prijať z darov, úverov, pôžičiek a členských príspevkov najviac 3 500 000 eur…,” uviedol.

“Ako chcú vysvetliť svojim voličom, že na jednej strane tvrdia, že bojujú proti oligarchizácii politiky a na strane druhej sa im máli tri a pol milióna, čo je suma, ktorú dokáže zozbierať jedine oligarcha? A prečo trvajú na Dzurindovou garnitúrou vymyslených „tretích stranách“ vo volebnej kampani, ktoré sú priam výsmechom rovnosti šancí? Jasne sme to videli v prezidentských voľbách, kde dvaja kandidáti ďaleko prekročili povolený limit na kampaň tým, že sa do ich kampane zapojili nastrčené „tretie strany“. Načo bol potom zákonom stanovený strop povolených finančných prostriedkov? Veď to bola úplná fraška!,” vysvetlil Chmelár a dodal:

“Obmedzenia už aj tak rekordne predražených kampaní sú jednoznačne krokom správnym smerom a kto proti nim vystupuje, budí podozrenie z nekalých úmyslov. Zvlášť, keď pri tom používa smiešne argumenty typu, že sa to osem mesiacov pred voľbami nerobí – ale pravdaže robí, lebo sa nemenia volebné pravidlá, iba pravidlá financovania, a na to nikdy nie je neskoro.”

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj