New York 15. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Szilard Koszticsak)

Budapešť dúfa, že Európska ľudová strana (EPP) sa po nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu (EP) posunie viac doprava. Maďarsko by súčasne na tento konzervatívny blok chcelo vyvíjať tlak, aby spolupracoval s populistickými stranami. Ako informovala agentúra DPA, uviedol to maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke,maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó

EPP pritom v marci pozastavila členstvo maďarskej strany Fidesz premiéra Viktora Orbána za prešľapy voči demokratickým pravidlám v Maďarsku.

Podľa ministra Szijjártóa Maďarsko zastáva názor, že “EPP by sa mala otvoriť viac vpravo.”

Dodal tiež, že konzervatívna aliancia EÚ by mala byť pripravená spolupracovať s “vlasteneckými stranami”. Citoval v tejto súvislosti krajne pravicovú taliansku Ligu Severu (LN), Slobodnú stranu Rakúska (FPÖ) či v Poľsku vládnucu stranu Právo a spravodlivosť (PiS).

Maďarsko dúfa, že predpovedaný úspech strany Fidesz v prieskumoch verejnej mienky pred voľbami do EP dotlačí členov EPP, v ktorej je aj Kresťanskodemokratická únia nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, aby akceptovali korekciu politického kurzu EPP.

Jedným z najväčších sporných bodov je pritom migračná politika, kde sa Fidesz prikláňa viac k pravicovým populistickým stranám.

“Po voľbách bude zrejmé, kto má väčší vplyv rozhodovanie v EPP,” uviedol Szijjártó. “Naši ľudia sa rozhodnú, a potom uvidíme, kto tu bude silnejší,” vyhlásil.

Ak sa EPP neposunie viac doprava – napríklad v otázke migrácie -, Fidesz bude musieť prijať “potrebné rozhodnutia”, upozornil šéf maďarskej diplomacie. Naznačil, že keby sa EPP doprava neposunula, Fidesz by sa o návrat do tohto konzervatívneho bloku už ani pokúšať nemusel.

Voľby do Európskeho parlamentu sa budú konať v dňoch 23.-26. mája.

SME POD EKONOMICKÝM TLAKOM LIBERÁLOV

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establIšmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj