Bratislava 26. marca 2020 (HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)

Miroslav Beblavý, ktorý nedávno oznámil svoj odchod z čela mimoparlamentnej strany Spolu – Občianska demokracia, sa na sociálnej sieti Facebook vyjadril k návrhu na solidárne zníženie platov poslancov v čase koronavírusovej krízy.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke líder strany SPOLU – občianska demokracia Miroslav Beblavý Foto:SITA-Ľudovít Vaniher

Bývalý programový líder koalície PS/Spolu Miroslav Beblavý k tomu, že prebieha vášnivá debata o znižovaní platov ústavných činiteľov uviedol, že podľa jeho názoru ide o vec, ktorá odčerpáva pozornosť od toho zásadného – riešenia koronakrízy, kde každý premrhaný deň znamená obrovské škody.

„Preto chcem upozorniť všetkých, čo to riešia, že platy ústavným činiteľom klesnú automaticky o 15% od 1. januára budúceho roku a to vďaka ustanoveniu, ktoré sme v roku 2010 presadili Richard Sulík a ja.“

Beblavý pripomína, že podľa tohto ustanovenia klesne plat o 15%, ak je deficit verejných financií nad 7%, alebo o 10%, ak je deficit nad 5%. Platy ústavných činiteľov poklesnú o 5%, ak je deficit nad 3%.

„Keďže je dnes zjavné, že deficit bude nad 7% v tomto roku, myslím, že všetci, čo to riešia, by sa mohli vrátiť k podstatnejším témam,“ odporúča v komentári Miroslav Beblavý.

Dodal, že hoci je autorom tohto riešenia, nie je si podľa vlastných slov spätne istý, či je v časoch koronavírusovej krízy dobré. „Predstavte si, že by teraz poslanci začali špekulovať a radšej neschvaľovali protikrízové opatrenia, aby im neklesol plat. Chvalabohu to nespravia. A fakt poďme riešiť niečo podstatnejšie.“

Jaroslav Zajac

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj