Londýn 15. augusta 2019 (SITA/HSP/Foto:Wikimedia)

Pod známym obrazom Madona v skalách od renesančného majstra Leonarda da Vinciho, ktorý vystavuje Národná galéria v Londýne, objavili vedci jeho skoršiu skicu. Tú sa im podarilo odhaliť s pomocou makroröntgenových fluorescenčných máp a infračerveného a hyperspektrálneho zobrazovania

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke da Vinciho obraz Madona v skalách

Náčrt zobrazuje anjela, malého Ježiša a Pannu Máriu, ale rozdielne ako finálna maľba. Postavy sú na náčrte nakreslené vyššie a majú iné pózy, pričom anjel napríklad hľadí smerom nadol. Prečo sa da Vinci rozhodol nepoužiť pôvodný návrh, nie je známe. Objav “dáva nový náhľad na to, ako da Vinci rozmýšľal”, vyjadril sa pre spravodajský portál BBC vedúci oddelenia konzervácie v Národnej galérii Larry Keith.

Už počas výskumu v roku 2005 experti odhalili, že umelec zmenil pózu Panny Márie, črty druhých postáv však boli zle badateľné. “Po prvý raz bola postava Panny Márie veľmi jasná. Tentokrát môžeme vidieť anjela a Ježiška, ktorých sme predtým naozaj vidieť nemohli. Videli sme pár línií, ale nevideli sme, čo to bolo,” vysvetlila vedúca vedeckého odboru v galérii Marika Spring.

Madonu v skalách si od da Vinciho objednali v roku 1483 na oltár do kostola v Miláne. Obraz má dve verzie – jedna visí v Londýne, druhú vystavujú v parížskom Louvri.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj