Banská Bystrica 6. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dušan Hein)

Poľovnícke dni 2019 na hrade Modrý Kameň sa uskutočnia v sobotu 7. septembra. Ako agentúru SITA informovala kultúrno-propagačná manažérka SNM – Múzea bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň Katarína Hanková Jančeková, celodenný program sa začne o 10. hodine slávnostnou Hubertovou svätou omšou v kaplnke sv. Anny na hrade

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke hrad Modrý Kameň

Súčasťou programu bude aj slávnostné ocenenie poľovníkov za významné zásluhy o rozvoj poľovníctva na Slovensku. Expozície múzea budú otvorené počas celého dňa, sprístupnené budú aj bábkarské tvorivé dielne v múzeu.

Vo varení poľovníckeho guľáša, ktoré je tradičnou súčasťou Poľovníckych dní, bude súťažiť 11 poľovníckych združení a spolkov. „Návštevníci sa môžu počas celého dňa zapojiť do súťaží v ručnom pílení dreva, hode kyjakom či streľbe zo vzduchovky,“ uviedla manažérka múzea. O náladu sa postará Peter Cmorík Band a Veronika Rabada s kapelou.

Deti môžu spoznávať prírodu formou zážitkového učenia a lesnej pedagogiky v programe „Čo vieme o lese?“. „Tie najodvážnejšie sa môžu uchádzať o pasovanie do poľovníckeho cechu samotným grófom Balašom,“ doplnila Hanková Jančeková s tým, že chýbať nebudú ani ukážky z kynológie, šermiari z juhovýchodnej bašty Zvolenského zámku – skupina Ricasso a atrakcie pre deti.

SNM – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň sa vo svojej zbierkotvornej a prezentačnej činnosti zameriava na bábkarské kultúry a hračky, ich históriu a súčasnosť na Slovensku aj v zahraničí. Hrad Modrý Kameň postavila v 13. storočí významná a vplyvná uhorská rodina Balassovcov, ktorá tu žila do polovice 19. storočia. Hradný areál tvorí zrúcanina gotického hradu z 13. storočia a barokový kaštieľ z roku 1730, ktorý je sídlom múzea. Súčasťou barokového kaštieľa je kaplnka svätej Anny pristavená v roku 1759. Rovnomenné mestečko pod hradom – Modrý Kameň bolo až do roku 1960 centrom severnej časti Novohradu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj