Banská Bysrica 15. mája 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dušan Hein)

Časť kolekcie zreštaurovaných malieb Dominika Skuteckého zo zbierky Stredoslovenskej galérie (SSG) vystaví galéria počas sobotňajšej Noci múzeí a galérií. Ako agentúru SITA informovala PR manažérka Stredoslovenskej galérie (SSG) Zuzana Chlebničanová, výstavu Zreštaurované – Stála expozícia Dominika Skuteckého sprístupnia v sobotu 18. mája o 19:00 vo Vile Dominika Skuteckého. Verejnosti bude expozícia prístupná do konca novembra

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke reštaurátor Miroslav Slúka počas slávnostného predstavenia zreštaurovaného obrazu Dominika Skuteckého “Trh v Banskej Bystrici” vo Vile Dominika Skuteckého, ktorá je výstavným priestorom Stredoslovenskej galérie v Banskej Bystrici

V súvislosti s výročiami významného banskobystrického maliara Dominika Skuteckého (14. februára 1849 Gajary – 13. marca 1921 Banská Bystrica) iniciovala Stredoslovenská galéria, ktorá spravuje umelcovu expozíciu v Banskej Bystrici, dva rozsiahlejšie projekty. Od minulého roka prebieha projekt zameraný na hlbší výskum tvorby umelca a reštaurovanie malieb z galerijnej kolekcie. Od marca 2019 do začiatku roka 2020 v priestoroch Vily Dominika Skuteckého postupne galéria odhaľuje zreštaurované obrazy a prezentované výsledky analýz vybraných malieb.

Diela zreštaurovali v spolupráci so Slovenskou národnou galériou, všetky odborne vyčistil a ošetril reštaurátor Miroslav Slúka. Výstava zahŕňa spolu 14 doteraz zreštaurovaných obrazov z galerijnej kolekcie, ktoré sú v rámci stálej expozície označené štítkom „zreštaurované“. Už v marci odhalili najznámejšie dielo Skuteckého z roku 1889 Trh v Banskej Bystrici, ktoré priťahuje pozornosť svojím pútavým príbehom, históriou, interpretáciou námetu a identifikáciou ústredných postáv, ale hlavne bravúrnym maliarskym podaním. „V súčasnosti je možné predstaviť túto 120-ročnú maľbu po vyčistení a odbornom ošetrení v jej takmer pôvodnej farebnosti. Skuteckého maľby v zreštaurovanej podobe ožívajú vo svojej farebnej pestrosti, sviežosti a detailoch, ktoré doteraz skresľovali dlhoročné nánosy prachu a časom zožltnuté vrchné laky,“ uviedla kurátorka výstavy Katarína Baraníková.

V nadväznosti na výskum a reštaurovanie diel SSG rozbieha aj druhý projekt zameraný na rekonštrukciu vily a reinštaláciu stálej expozície umelca s využitím potenciálu maliarovej vily ako autentického prostredia jeho tvorby a rodinného života. „Okrem doplnenia expozície malieb plánujeme aj dotvorenie dobovým mobiliárom a dokumentáciou,“ dodala Baraníková s tým, že vďaka finančnej podpore Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) už začiatkom roka 2019 zrenovovali podlahy expozície.

Stredoslovenská galéria Banská Bystrica je regionálna galéria, ktorá sa venuje všetkým disciplínam domáceho a zahraničného výtvarného umenia jednotlivých historických období a súčasnosti. Osobitne sa zameriava na stredoslovenský región, s celoštátnou špecializáciou na moderné a súčasné umenie a voľnú grafickú tvorbu. Zriaďovateľom Stredoslovenskej galérie je BBSK.

SME POD EKONOMICKÝM TLAKOM LIBERÁLOV

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establIšmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj