Po zvýšenej činnosti Etny znova otvorili hlavné sicílske letisko

Rím 25. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/ANSA-Orietta Scardino)

Letisko v meste Catania na talianskom ostrove Sicília v utorok opätovne otvorili po tom, ako jeho prevádzku narušil mrak popola vychrlený pri najnovšej aktivite sopky Etna. Informovala o tom agentúra AP.

Na snímke vulkán Etna v talianskej Catanii,

Najrušnejšie sicílske letisko oznámilo, že prevádza bude spočiatku v obmedzenom režime štyroch letov za hodinu. V Catanii v utorok pršalo a vrchol sopky zahaľovali mraky, približuje agentúra APA.

Na Etne tento týždeň zaznamenali vyše 100 otrasov, ktoré pokračovali aj v noci na utorok; najsilnejšie zemetrasenie malo magnitúdu 4,3. Seizmologické observatórium Etny v pondelok uviedlo, že neďaleko juhovýchodného krátera sa otvorila nová puklina, z ktorej unikala láva a popol.

Turistov odvádzali z vyšších nadmorských výšok dolu do bezpečia. Neboli hlásené žiadne zranenia ani evakuácie v okolí.

Etna, najväčšia aktívna sopka v Európe, je obzvlášť aktívna od júla tohto roka. Naposledy vybuchla na jar 2017, jej posledná veľká erupcia nastala pred desiatimi rokmi.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj