Londýn 21. apríla 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Ahn Young-joon)

Spojené královstvo posiela do ruskej hraničnej oblasti vrtuľníky Apache.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Americký vrtuľník Apache

V snahe posilniť prítomnosť NATO v regióne vyslalo Francúzsko pred pár dňami okolo 300 vojakov, päť tankov a 20 bojových vozidiel pechoty na vojenskú základňu nachádzajúcu sa v Estónsku, v blízkosti ruských hraníc s pobaltskými štátmi.

Teraz ich nasledujú jednotky britské. Päť útočných vrtuľníkov AH-64 Apache britskej Royal Force dorazilo na leteckú základňu Amari v Estónsku, tlačová služba estónskych obranných síl vyhlásila sobotu. Očakáva sa, že vrtuľníky sa zúčastnia cvičenia NATO Spring Storm NATO a budú pokrývať schopnosti aliancie na vojenskej základni v blízkosti mesta Tapa v Estónsku, ktoré sa nachádza približne 140 kilometrov od ruských hraníc.

Premiestnené helikoptéry budú čoskoro vykonávať svoje prvé lety v estónskom vzdušnom priestore, predtým ako sa pripoja k cvičeniam so štyrmi britskými vrtuľníkmi AW159 Wildcat, ktoré dorazili na základňu skôr.

Ešte predtým francúzske veľvyslanectvo v Tallinne oznámilo príchod jednotky 300 vojakov z francúzskej armády a zahraničnej légie v estónskom meste Tapa. Jednotky zostanú v Estónsku až do konca augusta ako súčasť misie FRA-EFP LYNX, ktorá je zameraná na posilnenie prítomnosti NATO v regióne. Paríž tiež nasadí päť tankov Leclerc a 20 bojových vozidiel pechoty vrátane 13 VBCI, čo je francúzska verzia „Multi-Role Armored Vehicles” (MRAV). Do Estónska sa vozidlá prepravia po železnici.

Moskva opakovane vyjadrila znepokojenie nad bezprecedentnými aktivitami NATO a posilnením jeho prítomnosti v regióne, pričom citovala údajnú „ruskú hrozbu“. Kremeľ už skôr uviedol, že Rusko nepredstavuje žiadnu hrozbu pre nikoho, ale nenechá žiadne potenciálne nebezpečné činnosti na jej hranici bez pozornosti.

Aliancia NATO výrazne posilnila svoju prítomnosť v blízkosti Ruska v dôsledku krízy Ukrajiny v roku 2014, nasadením bojových skupín, inscenovaním hlavných cvičení a nasadením prieskumných lietadiel a dronov pozdĺž hraníc.

Andrea Lopatková 


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj