Jefferson City/Montgomery 24. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:Governor Mike Parson Twitter)

Republikánsky guvernér amerického štátu Missouri Mike Parson podpísal v piatok jeden z najprísnejších interrupčných zákonov v USA, ktorý zakazuje interrupcie v ôsmom, alebo po uplynutí ôsmeho týždňa tehotenstva. Informovala o tom agentúra AP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Mike Parson počas podpisu zákona

Výnimka zo zákazu sa týka len prípadov ohrozenia života matky, nie však znásilnenia či incestu. Zákon by mal vstúpiť do platnosti 28. augusta, ak ho dovtedy nepozastaví súd – očakáva sa totiž, že bude proti nemu podaná žaloba.

Lekári, ktorí vykonajú umelé prerušenia tehotenstva po prekročení stanovenej lehoty, môžu na základe sprísneného zákona dostať v Missouri až pätnásťročný trest odňatia slobody. Ženy za podstúpenie interrupcie stíhané nebudú.

Len minulý týždeň zaviedol prísny interrupčný zákon aj štát Alabama, kde ho podpísala republikánska guvernérka Kay Iveyová. Tamojšia právna norma zakazuje umelé prerušenie tehotenstva aj v prípadoch incestu alebo znásilnenia. Jedinou výnimkou by malo byť podľa nového zákona ohrozenia života matky.

Alabamský zákon by mal začať platiť v novembri. V súlade s ním má byť vykonanie interrupcie zločinom a lekári môžu dostať trest väzenia až do výšky 99 rokov.

By signing House Bill 126 today, we are sending a strong signal to the nation that, in Missouri, we stand for life, protect women’s health, and advocate for the unborn.

All life has value and is worth protecting.

?https://t.co/pBMYZk0yuB pic.twitter.com/FUS1ncRndx

— Governor Mike Parson (@GovParsonMO) 24. mája 2019

Najväčšia ľudskoprávna organizácia v USA – Americká únia občianskych slobôd (ACLU) v piatok alabamský zákon napadla na súde. Jej snahou je zablokovať uplatňovanie tohto zákona. V žalobe, ktorú ACLU podala na federálny súd, sa píše, že zákon, ktorý v Alabame kriminalizuje interrupcie, je jednoznačne protiústavný a prináša ujmu ženám, pretože ich núti vynosiť dieťa proti ich vôli.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj