Bratislava 19. mája 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR- Martin Baumann)

Správa o činnosti verejného ochrancu práv, správa o výsledkoch kontrolnej činnosti NKÚ či koaličné návrhy zamestnajú zákonodarcov počas ôsmeho rokovacieho dňa 45. schôdze parlamentu. Poslanci sa po víkende zídu opäť už v pondelok, hlasovať o prerokovaných bodoch programu však nebudú. Utorok sa bude niesť v znamení voľby kandidátov na ústavných sudcov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto:

Podľa návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky za Slovenskú národnú stranu (SNS), ktorí predložili novelu zákona o stimuloch, by v rámci správneho konania pri rozhodovaní o poskytnutí stimulov pre výskum a vývoj malo mať ministerstvo školstva oprávnenie aj povinnosť skúmať zápis žiadateľa do registra partnerov verejného sektora. Po prijatí tejto úpravy bude ministerstvo už pred vydaním rozhodnutia o poskytnutí stimulov skúmať, či je žiadateľ v registri zapísaný. Bez zápisu do registra mu ministerstvo žiadosť zamietne. Účinnosť novely sa navrhuje od 1. júna.

Platy začínajúcich učiteľov by sa mali od 1. septembra 2019 zvýšiť o 9,5 percenta. Navrhujú to poslanci za SNS Eva Smolíková, Jaroslav Paška a Tibor Bernaťák. Na rokovanie parlamentu predložili návrh novely zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. „Prvý platový stupeň osobitnej stupnice platových taríf učiteľov vysokých škôl a výskumných a vývojových zamestnancov sa od 1. septembra 2019 zvyšuje o 8,7 percenta, následné zvyšovanie je v priemere o dve percentá do 15 rokov započítanej praxe, potom do 32 rokov započítanej praxe v priemere o tri percentá. Návrh má vplyv aj na výšku štipendií doktorandov, ktoré sa zvyšujú o 8,7 percenta,“ píšu predkladatelia. Predkladaným návrhom zákona sa vstupuje článkom I do zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a článkom II do zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Koalícia prichádza s návrhom novely zákona o sociálnom poistení. „V nadväznosti na zavedenie daňových a odvodových zvýhodnení mzdy vyplácanej pri príležitosti letných dovoleniek (tzv. 13. plat) a pri príležitosti vianočných sviatkov (tzv. 14. plat) schválených v roku 2018, sa na obdobie pred začatím vykonávania ročného zúčtovania v sociálnom poistení, t.j. pred 1. januárom 2022, navrhuje upraviť určenie vymeriavacieho základu na platenie poistného na sociálne poistenie zamestnancom a zamestnávateľom z 13. platu poskytnutého zamestnancovi v roku 2021 a zo 14. platu poskytnutého zamestnancovi v rokoch 2019 až 2021,” uvádzajú predkladatelia v dôvodovej správe.

Okrem toho si poslanci vypočujú Správu o činnosti verejného ochrancu práv za obdobie roka 2018, Správu o výsledkoch kontrolnej činnosti Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky za rok 2018, Správu o stave vysielania v Slovenskej republike a o činnosti Rady pre vysielanie a retransmisiu za rok 2018. Taktiež sa budú venovať Správe o činnosti komisárky pre deti za rok 2018 a tiež Správe o činnosti komisára pre osoby so zdravotným postihnutím za rok 2018.

V utorok poslancov zamestná voľba ústavných sudcov i voľba šéfa Národného bezpečnostného úradu. O post sudcu ústavného súdu má záujem dovedna 24 kandidátov. Všetci už prešli verejným vypočutím pred ústavnoprávnym parlamentným výborom. Väčšina kandidátov sa uchádza po druhý- či tretíkrát.

Riaditeľom NBÚ by sa mal stať Roman Konečný. Jeho nomináciu 14. mája schválila vláda, ešte ho musí odobriť parlament. Informoval o tom premiér Peter Pellegrini. Súčasnému riaditeľovi Jozefovi Magalovi sa končí sedemročné funkčné obdobie koncom mája. Konečný je námestníkom riaditeľa NBÚ, podľa Pellegriniho ide o ´ťažkého profesionála´. Toto meno je podľa premiéra zárukou profesionálnej nominácie, ktorá nemá nič spoločné s politickou nomináciou respektíve so žiadnou politickou stranou.

SME POD EKONOMICKÝM TLAKOM LIBERÁLOV

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj