Caracas 1. marca 2019 (HSP/RT/Foto: SITA/AP- Rodrigo Abd)

Novinár Finian Cunningham sa vo svojom komentári vyjadruje k pokračujúcej situácii vo Venezuele s tým, že pomoc z USA v podobe “trójskeho koňa” padla na prvú prekážku, keď venezuelské vládne sily odvrátili provokáciu zamýšľanú konvojmi pomoci USA z Kolumbie a Brazílie

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Podľa Cunninghama, humanitárne vozidlá údajne prepravujúce americké potraviny a lieky cez hranice z Kolumbie, boli “očividne plánovanou provokáciou”. Dôveryhodné videozáznamy a svedkovia potvrdili, že podpaľačstvo vykonávali “stúpenci americkej opozičnej postavičky Juana Guaidóa”.

Na samite Limskej skupiny (12 latinskoamerických štátov spolu s USA a Kanadou) v kolumbijskej Bogote v pondelok Guaidó a viceprezident USA Mike Pence potom vyhlasovali “klamstvá”, že “sadistická” vojenská venezuelská armáda pod vedením prezidenta Nicolasa Madura spôsobila zničenie nevyhnutných dodávok pomoci určených pre “trpiacich ľudí”.

“Zrejme sa zdá, že celý scenár poskytovania pomoci USA do Venezuely zo susedných krajín bol skutočne zamýšľaný ako zámienka na vojenskú intervenciu Washingtonu. Vláda v Caracase vopred varovala pred takouto možnosťou, rovnako ako Rusko, ktoré je spojencom administratívy prezidenta Madura. Skúsenosti Moskvy v Sýrii nepochybne priniesli veľa cenných pohľadov na americkú knihu o používaní falošných vlajok na ospravedlnenie vojenskej agresie,” poznamenáva ďalej Cunningham.

Limská skupina, vrátane amerických spojencov Kolumbie, Brazílie, Argentíny a Paraguaja, však vydala po samite vyhlásenie, v ktorom odmieta akúkoľvek vojenskú akciu a stále vyzýva k “mierovému prechodu k demokracii”, pričom súhlasí s Guaidóom ako s “dočasným venezuelským prezidentom”.

No Cunningham k tomu dodáva, že ich odmietnutie vojenského zásahu bude považované za “tlmiaci impulz pre využitie americkej sily na zvrhnutie Madurovej vlády”.

Nakoniec aj Európska únia je proti akýmkoľvek vojenským silám, ktoré by USA použili proti Venezuele. Preto “vznikajúca situácia stavia plánovačov zmeny režimu do nepríjemností, ich sankcie zlyhali, a preto je tu veľmi podmanivá predstava o poskytovaní pomoci od USA”.

Floridský senátor Marco Rubio už porovnával osud bývalého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího s tým, čo sa môže stať Madurovi. Postoje Rubia a ďalších vysokých amerických predstaviteľov, vrátane prezidenta Trumpa, otvorene vyzývajúce na zmenu režimu voči Maduro, je podľa Cunninghama “znakom toho, aký maniacky sa stáva Washington pri možnosti siahnuť na obrovské ropné bohatstvo krajiny, pričom neexistuje ani náznak zdržanlivosti od kriminality”.

“Zúfalstvo Washingtonu pre zmenu režimu vo Venezuele sa stalo len horšie, pretože jeho machinácie sa javia ako nepríjemné. Preto sa dá očakávať, že Washington potrebuje istú príležitosť na zmenu hry, aby posunul svoju slúžiacu Limskú skupinu, EÚ a OSN k prijatiu svojho programu pre vojenskú voľbu,” konštatuje Cunningham.

Ale aj generálny tajomník OSN Antonio Guterres silne apeloval na žiadne násilie a OSN sa celkovo odmietla zapájať do poskytovania pomoci od USA, pretože takéto zapojenie by bolo považované za vzájomnú spoluprácu.

Limská skupina však vydala vyhlásenie, že má dôveryhodný dôkaz o tom, že život Juana Guaidóa je vážne ohrozený venezuelskou štátnou bezpečnosťou. Pence tiež varoval, že Maduro bude zodpovedný za bezpečnosť Guaidóa a jeho rodiny.

Guaidó porušil zákaz cestovania, aby sa zúčastnil samitu v Bogote na začiatku tohto týždňa. Nie je jasné, či sa vráti do Venezuely, pretože je možné, že bol zatknutý za obvinenia z poburovania a z občianskych nepokojov.

“Washingtonský herný plán sa nezdá byť dobrý. Prostredníctvom série nesprávnych výpočtov a hlúpeho prekročenia je gambit vo Venezuele vystavený riziku, že sa stane debaklom. Táto situácia by však mohla navádzať na zúfalé odhodenie kociek Trumpovou vládou, aby zachránila doterajšie straty,” komentuje Cunningham vzniknutú situáciu.

Navyše dodáva, väčšina členov OSN, vrátane Ruska a Číny majúcich právo veta v Bezpečnostnej rade, sa nepriklonia na stranu Washingtonu pri delegitimizácii prezidenta Madura a uznaní “americkej bábkovej postavičky Guaidóa”.


Zdroj