Budapešť 24. apríla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-MTI/Szilard Koszticsak)

Slovenskí stolnotenisoví reprezentanti Ľubomír Pištej, Barbora Balážová budú na 55. majstrovstvách sveta v stolnom tenise jednotlivcov v Budapešti (21. – 28. 4. 2019) bojovať o medailu. V miešanej štvorhre sa prebojovali už do štvrťfinále, čím potvrdili svoje nasadenie na turnaji. Od zisku cenného kovu ich delí jediné víťazstvo

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Ľubomír Pištej

Pištej s Balážovou v stredajšom predpoludňajšom osemfinálovom 3. kole kvalitným výkonom nedali šancu duu Stefan Fegerl, Sofia Polcanovová, nad ktorým zvíťazili 4:1 na sety. Rakúšanom odplatili prehru 1:3 z lanského septembra vo štvrťfinále majstrovstiev Európy v španielskom Alicante a zároveň nadviazali na svoje víťazstvo nad dvojicou úradujúcich európskych vicešampiónov spred troch mesiacov, keď na turnaji ITTF World Tour Hungarian Open práve v Budapešti vyhrali 3:0 bez boja.

Víťazstvo Slovákov mohlo byť ešte presvedčivejšie, v úvodnom sete však nevyužili setbal a koncovku rozhodli vo svoj prospech súperi. Potom však už začal úradovať za stolom slovenský pár. Rýchlo vyrovnal na 1:1, v treťom dejstve zvládol dôležitý moment, keď z 2:4 otočil na 7:4 a naklonil vývoj na svoju stranu. Hru diktoval Pištej, zdatne mu sekundovala Balážová, kým Rakúšania pôsobili mdlo a najmä Polcanovová nebola vo svojej koži. Zaujímavosťou bolo, že ženy v oboch pároch boli ľaváčky. Zverenci reprezentačného trénera Jaromíra Truksu nastúpia ešte v stredu na štvrťfinále proti druhej nasadenej japonskej dvojici Maharu Jošimura, Kasumi Išikawová.

Pištej s Balážovou sa spoločne po dvoch osemfinálových účastiach v mixe na MS (Paríž 2013 a Su-čou 2015) teraz v Budapešti premiérovo prebojovali medzi osem najlepších dvojíc v tejto disciplíne. Prešovský rodák si už v minulosti zahral vo štvrťfinále mixu na svetovom šampionáte – po boku Evy Ódorovej na MS 2009 v japonskej Jokohame. Pištej s Balážovou potvrdzujú, že patria medzi najlepšie svetové páry. V maďarskej metropole môžu vicemajstri Európy z roku 2013 z rumunského Buza svoj úspech ešte zveľadiť a získať na MS vôbec prvú medailu pre SR v ére samostatnosti.

Slovensko má na konte zatiaľ dve medaily, obe sú z ME a zároveň z miešanej štvorhry. Jaromír Truksa s Valentinou Popovovou získali bronz na ME 1994 v britskom Birminghame a Ľubomír Pištej s Barborou Balážovou majú striebro z kontinentálneho šampionátu v roku 2013 v rumunskom Buzau.

Na ME 2019 je z reprezentantov SR ešte v hre aj Wang Jang. Posledný zástupca v singlových súťažiach bude bojovať o postup do osemfinále, jeho súperom bude An Či Song z KĽDR.

Výsledky – streda: Dvojhra mužov – hlavná súťaž – 3. kolo:

*Wang Jang (SR) – An Či Song (KĽDR)

Miešaná štvorhra – hlavná súťaž – 3. kolo (osemfinále):

Ľubomír Pištej, Barbora Balážová (SR) – Stefan Fegerl, Sofia Polcanovová (Rak.) 4:1 (-12, 5, 8, 8, 6)

štvrťfinále:*Ľubomír Pištej, Barbora Balážová (SR) – Maharu Jošimura, Kasumi Išikawová (Jap.)


Zdroj