Bratislava 14. novembra 2019 (HSP/Foto:Screenshot- Pew Research Center)

V roku 2017 sa na území Európskej únie a v štyroch ďalších európskych krajinách  nachádzalo 3,9 až 4,8 milióna migrantov bez riadneho povolenia. Vyplýva to z najnovšej štúdie amerického výskumného centra Pew Research Center na ktorú upozornil portál Echo24.cz

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Infografika

Sedemdesiat percent všetkých migrantov bez povolenia na pobyt pritom žilo v Nemecku, Francúzsku, Taliansku a Británii.

Výskumníci z Pew Research Center do svojej štúdie zahrnuli údaje z dvadsiatich ôsmich krajín Európskej únie, ale aj štyroch krajín Európskeho združenia voľného obchodu (Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, Švajčiarsko-ESVO).

Zo záverov štúdie tiež vyplýva, že v porovnaní s rokom 2014 počet migrantov, ktorí v európskych krajinách žili nelegálne, vzrástol. Pred piatimi rokmi ich počet Pew Research Center odhadoval na tri až 3,7 milióna. Oproti roku 2016 ale migrantov bez riadneho povolenia na pobyt naopak ubudlo – vtedy ich podľa štúdie na území EÚ a ESVO žilo 4,1 až 5,3 milióna. Pew Research Center tak rok 2016 považuje za vrchol migrácie v Európe.

Za migranta „bez povolenia“ v štúdii považovali všetkých žiadateľov o azyl, ktorých žiadosť ešte úrady nevybavili, alebo ich žiadosť zamietli.

Do štúdie tiež autori zahrnuli aj cudzincov, ktorí na území spomínaných európskych štátov zostali po tom, čo im vypršalo vízum, či tých, ktorí hranice prekročili nelegálne. Slovensko bolo počtom zaradené do kategórie medzi Poľsko, Maďarsko. Česká republika sa nachádza v druhej kategórii s vyšším počtom migrantov.

Zo štúdie tiež vyplýva, že tridsať percent všetkých migrantov bez povolenia na pobyt na území EÚ a ESVO pochádza z oblasti Ázie a Tichomoria, kam patrí aj Afganistan, 23 percent z krajín, ktoré nie sú členmi EÚ a ESVO, 21 percent z krajín severnej Afriky a Blízkeho východu, 17 percent z ďalších častí Afriky a osem percent zo Severnej a Južnej Ameriky.

Ďalším zistení je, že v roku 2017 tvorili väčšinu migrantov, ktorým sa štúdia venovala, muži mladší 35 rokov.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj