Bratislava 11. septembra 2019 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Na Slovensku sa v posledných týždňoch dostáva téme sprísnenia interrupcií do popredia. Niekoľko poslancov NR už informovalo o tom, že do parlamentu predložia návrhy na ich sprísnenie. Prezidentka Čaputová si ale myslí, že súčasná legislatíva v oblasti potratov je dostačujúca a zlepšiť treba prevenciu. V svojich príspevkoch na sociálnej sieti sa tejto téme venovali aj poslankyňa Simona Petrík a bývalá europoslankyňa Anna Záborská

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke nezaradená poslankyňa Simona Petrík

Pôvodne mal návrh na sprísnie interrupcií predložiť aj Smer-SD a SNS, no nakoniec od toho upustili. Poslankyňa Simona Petrík, ktorá je zároveň členkou ženskej platformy Spolu, ale tvrdí, že ich boj za údajné práva žien neustáva ani potom, ako sa Smer vzdal svojho zámeru obmedziť interrupcie. Keďže boli do parlamentu predložené ďalšie štyri návrhy zákony, ktoré majú obmedziť výkon umelých prerušení tehotenstva. Svoje návrhy predložili Obyčajní ľudia, poslanec Richard Vašečka, Milan Krajniak zo Sme rodina aj kotlebovci.

A preto je potešilo, že sa aj prezidentka, voči týmto pokusom sprísniť interrupcie, v diskusii Na telo, vymedzila. “Rovnako ako ona, aj ja považujem interrupcie za nešťastné, v ich zákaze však zmysel nevidím. Kľúčová je prevencia a vytvorenie lepších podmienok pre ženu, aby sa rozhodla ponechať si dieťa.” Poslankyňa totiž zastáva názor, že pokiaľ len obmedzíme zákon, interrupcie sa budú vykonávať aj naďalej, no nelegálnou cestou. 

Poslankyňa Petrík súhlasí s prezidentkou aj v tom, že by sa takáto citlivá problematika nemala otvárať krátko pred voľbami a už vôbec nie cez poslanecké návrhy, ktoré podľa jej názoru výrazne zužujú možnosti verejnosti vyjadriť sa a diskutovať o problematike.

“Po lete sme opäť v situácii, keď chcú muži rozhodovať o telách žien a čo je najhoršie, robia to bez toho, aby s nimi hovorili a skúsili riešiť problém inak. Tu však ide o politické body, nie reálnu ochotu zmeniť situáciu žien, ktoré neplánovane otehotneli,” dodala na záver.

Záborská: Kto je proti korupcii, príde na národný pochod za život 

Bývalá europoslankyňa a členka Kresťanskej únie Anna Záborská to vidí ale inak a interrupciu považuje za najhoršiu formu korupcie.

“Zaplatiť likvidáciu ľudskej osoby – dať peniaze človeku, aby zabil iného človeka. Toto sa netýka iba Jána Kuciaka, týka sa to tisícov nenarodených každý rok tu u nás na Slovensku. Ak chceme očistiť našu vlasť od korupcie, začnime od tej najhoršej – od potratov,” vyzýva Záborská v svojom príspevku.

Záborská nesúhlasí ani so slovami prezidentky, ktorá interrupcie nazvala „nešťastným činom“, kedže ona potrat považuje za najhoršiu formu korupcie, ktorá nie je právom ženy ale uváženým činom, za ktorý žena preberá plnú zodpovednosť.

Na záver ešte vyzvala každého, kto je proti korupcii, nech príde a podporí tretí Národný pochod za život, ktorý sa uskutoční v nedeľu 22. septembra 2019 v Bratislave. Predchádzajúce dva sa konali v Bratislave (2015) a v Košiciach (2013) za účasti desiatok tisíc ľudí z celého Slovenska.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj