Brusel 13. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Európska únia kladie veľký dôraz na reformy v krajinách Východného partnerstva. Uviedol v pondelok minister zahraničných vecí ČR Tomáš Petříček v Bruseli v rámci prvej časti zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci, ktorá patrila spoločným rokovaniam s rezortnými kolegami zo šestice postsovietskych krajín

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke minister zahraničných vecí Českej republiky Tomáš Petříček

Východné partnerstvo – iniciatíva, ktorú predstavila Česká republika počas svojho predsedníctva v Rade EÚ v prvom polroku 2009 – oslavuje tohto roku desiate výročie svojej existencie. Ide o iniciatívu, ktorá približuje Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajinu k hodnotám EÚ.

Petříček pred novinármi uviedol, že EÚ spolu so svojimi hosťami zrekapitulovala úspechy Východného partnerstva. Spresnil, že pri prehlbovaní ekonomickej spolupráce medzi krajinami EÚ a šiestimi štátmi z východnej Európy a Kaukazom ide najmä o lepšie prepojenie, o zlepšenie infraštruktúry.

Ministri sa tiež zhodli na tom, že táto iniciatíva je aj o lepšom prepájaní ľudí, čo doteraz pri svojom štúdiu využili desaťtisíce mladých ľudí zo šestice uvedených krajín prostredníctvom výmenného programu EÚ Erasmus+. A k vzájomnému prepájaniu patrí aj spolupráca v oblasti občianskych organizácií a nezávislých médií.

“Veľký dôraz je kladený na pokračovanie reforiem, pretože sa očakáva, že naši partneri budú pokračovať v reforme justície a v boji s korupciou. To sú témy, ktoré sa znovu a znovu ocitajú na pracovnom stole,” vysvetlil Petříček.

Na otázku, či program Východného partnerstva možno vnímať ako prípravu jeho členov na vstup do EÚ, šéf českej diplomacie pripomenul, že z pohľadu EÚ je to hlavne cesta približovania sa týchto krajín k EÚ, aby postupne reformovali svoje inštitúcie a až sa dostatočne “priblížia”, bude možné hovoriť o nejakej perspektíve ich členstva v EÚ.

Zatiaľ však podľa jeho slov platí, že proces rozširovania Únie sa týka krajín západného Balkánu. Dodal, že už v júni sa ministri zahraničných vecí EÚ stretnú, aby rokovali najmä o Albánsku a Severnom Macedónsku, ktoré čakajú na otvorenie prístupového procesu do EÚ.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj