Péter Szijjártó: EÚ by nemala zavádzať Turecko v otázke členstva

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Budapešť 3. mája 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)

Európska únia by mala prestať “zavádzať” Turecko, čo sa týka vyhliadok na členstvo v bloku a namiesto toho mu radšej ponúknuť “všeobecné strategické partnerstvo”. V piatok to po stretnutí s tureckým ministrom zahraničia Mevlütom Čavušogluom povedal šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó

Podľa jeho slov niektorí jeho rezortní kolegovia z väčších štátov únie na rokovaniach za zatvorenými dverami odmietajú členstvo Turecka, verejne to však nepovedia. Szijjártó tiež ocenil rolu, ktorú Turecko zohráva v bránení približne 4,5 miliónu migrantov, prevažne Sýrčanov, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú v Turecku, aby sa dostali do Európy. “Bezpečnosť Európy sa dnes začína v Turecku,” vyhlásil v tejto súvislosti Szijjártó.

Čavušoglu tiež novinárom povedal, že sa momentálne snažia dohodnúť so Spojenými štátmi na dátume možnej návštevy prezidenta Donalda Trumpa v Turecku. Dôvodom je spor okolo nákupu ruského protilietadlového raketového systému S-400 zo strany Ankary.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj