Bratislava 27. januára 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu si pripomenie aj europoslanec Peter Pollák, ktorý pripravil dve podujatia

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke europoslanec Peter Pollák

„Začneme dnes na Stálom zastúpení Slovenskej republiky pri Európskej únii v Bruseli, práve v pamätný deň oslobodenia koncentračného tábora v Osvienčime, ktorý ukázal, čoho sú schopní ľudia, ktorí uverili ideológii o nadradenej a podradnej rase,“ uviedol prvý rómsky europoslanec za SR Peter Pollák.

Spoločne s predsedom Európskeho parlamentu Davidom Maria Sassolim a komisárkou pre rovnosť Helenou Dalli otvorí Pollák spomienku na obete holokaustu v Európskom parlamente už zajtra, v utorok. Participovať budú aj ďalší poslanci rómskej národnosti Lívia Járóka a  Romeo Franz. Minútou ticha a príhovormi si uctia obete holokaustu predseda EP Sassoli spoločne s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyen aj počas stredajšieho plenárneho zasadnutia. „Možno na začiatku aj mnohí Slováci tlieskali, že Hitler chce urobiť poriadky so Židmi a Cigánmi, no nakoniec v koncentračnom tábore zomierali aj Slovania. Jednoducho všetci tí, ktorých Hitler označil za nedokonalých,“ doplnil Pollák.

„V čase, kedy je extrémizmus na vzostupe musíme odsúdiť každé zlo či nenávisť. Ľudí nemôžeme deliť na základe predsudkov. Posudzujme ich podľa ovocia, podľa toho, ako sa správajú. Ak akýkoľvek jednotlivec spácha zlý skutok, priestupok, trestný čin, treba ho spravodlivo potrestať. Nemôžeme však zovšeobecňovať, či uplatňovať kolektívnu vinu. Holokaust nám ukázal, aké to môže byť nebezpečné,“ uzavrel.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj