Bratislava 20. septembra 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Charles Dharapak)

Pentagon predostrel prezidentovi Donaldovi Trumpovi tri varianty, ako ďalej riešiť spor s Iránom, ktorý podľa USA mohol stáť za útokmi dronov na ropné priemyselné zariadenia v Saudskej Arábii.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke areál Pentagonu vo Washingtone

Saudskoarabské ministerstvo vnútra minulý týždeň v sobotu oznámilo, že bezpilotné lietadlá zaútočili na dve dôležité ropné zariadenia v kráľovstve. Pri útoku vznikli požiare, ktoré ovplyvnili ťažbu v týchto rafinériách a znamenali aj výkyvy na svetových trhoch s ropou.

Americký prezident Trump vyslovil o minulotýždňovom incidente o niečo miernejšie komentáre ako napríklad minister zahraničných vecí Mark Pompeo, ktorý otvorene hovoril o iránskom zapojení do akcie.

“Hoci Trump skúša vojnu proti Iránu zahrať do outu, Pentagon mu predkladá varianty možných reakcií na víkendový útok jemenských rebelov proti saudským rafinériám, pričom počíta so všetkým, od skutočnej vojny po obyčajný kyberútok. Generalita pritom ale zdôrazňuje, že Trumpa do žiadnej varianty nijako netlačí a že konečné rozhodnutie bude čisto politické”. Objasnila situáciu česká novinárka Tereza Spencerová.

Irán medzitým opakuje, že vojnu síce nechce, ale ak USA alebo ich spojenci zaútočia, bude výsledkom “naozajstná vojna

Saudi do toho podnikli nový útok proti jemenskému prístavu Hodejda, ktorý je prakticky jedinou vstupnou bránou pre humanitárnu pomoc. “Vraj pri útoku zničili objekty, v ktorých rebeli montovali morské drony“.

Spencerová v tejto súvislosti uvádýa, že mimochodom, Francúzsko zrazu po piatich dňoch, už tiež neverí, že na saudské ropné rafinérie fakt zaútočili jemenskí rebeli.

Novinár  Finian Cunningham v komentári pre portál RT odhaľuje americké diplomatické a vojenské zlyhanie v súvislosti s kauzou víkendových útokov na ťažobnú infraštruktúru Saudskej Arábie, ktoré okrem iného spôsobili výkyvy na svetových trhoch s ropou.

Trumpova administratíva podľa neho musí ukazovať na Irán v súvislosti s posledným vojenským útokom na Saudskú Arábiu, pretože uznať, že jemenskí povstalci zrealizovali tak odvážny útok na srdce ropného kráľovstva, by bolo priznaním americkej slabosti v ochrane dôležitých ropnej infraštruktúry, ktorá zabezpečuje aj svetovú stabilitu na trhoch s ropou (viac v článku).

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj