Bratislava 29. mája 2019 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar,SITA)

Stranu Smer-SD tvoria najmä jej členovia a nie papaláši vo funkciách. Uviedol to pred dnešným rokovaním Bezpečnostnej rady premiér a podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini

Premiér reagoval na medializované informácie o tom, že stranícke štruktúry strany z východného Slovenska poslali predsedníctvu výzvu, v ktorej žiadajú odchod Roberta Fica a Roberta Kaliňáka aj zo straníckych funkcií.

Pellegrini víta, že štruktúry strany chcú diskutovať o budúcnosti strany, privítal by však, aby sa diskutovalo na straníckej úrovni a nie v médiách.

Pellegrini novinárov odkázal s otázkami na predsedu strany Roberta Fica. “Ja by som poprosil, aby ste hlavné a zásadné otázky smerovali na predsedu strany, ktorý ju riadi, ako mieni s touto výzvou naložiť a ako bude ďalej vo vedení strany postupovať,” povedal premiér.

Na margo svojich vlastných ambícií o predsednícku stoličku v strane odpovedal Pellegrini tak, že sa sústredí na iné záležitosti.

“Ja sa skôr zaujímam o obsah politiky, teda či sa Smer-SD vráti na pozície, na ktoré patrí a nenechá sa zaťahovať do extrému s cieľom získať nejaký typ voliča. Opakujem a chápem, že je potrebné diskutovať. To, že sa to deje mediálne, vnímam ako tlak členskej základne, keďže má pocit, že diskusia sa nezačala tak, ako sa začať mala,” dodal.

“Bez členov nemôže žiadna strana fungovať. Preto je úplne normálne, že v takej strane, akou je Smer-SD a s takým obrovským počtom ľudí, majú členovia právo vyjadriť svoj názor. Tú aktivitu kolegov z východu možno vnímam tak, že tá diskusia smerom dovnútra sa zatiaľ nezačala a aj preto pristúpili k takejto verejnej výzve,” povedal premiér.

Dodal tiež, že stranu Smer čaká rozhodujúce obdobie a od toho bude závisieť, “kto bude kde a či niekto ešte niekde bude”. “Ak sa to podarí, budeme sa vídať často. Ak sa to nepodarí, tak sa možno my osobne, ja s vami stretávať nebudem,” vysvetlil Pellegrini.

Predseda vlády SR na záver pripomenul, že nevie, či ide iba o výzvu štruktúr z východného Slovenska alebo sa k nej pridalo viac regiónov.

Podľa ministerky vnútra a členky predsedníctva strany Denisy Sakovej sa situácia musí najprv vyriešiť na predsedníctve. Nemá však informácie, kedy by sa tento orgán mohol stretnúť. Nominant Smeru, dlhoročný minister zahraničia minister Miroslav Lajčák, sa o liste dozvedel z médií. Prisľúbil, že sa na situáciu bude pýtať ministrov za Smer, ale bližšie sa k tomu vyjadriť nevedel.

Situácia v strane je podľa Žigu neobvyklá

V strane Smer-SD budú musieť hovoriť nielen o personálnych otázkach, ale aj o obsahu. Rodina si však má “špinavé prádlo” vyriešiť za rodinným stolom, nie na verejnosti. V reakcii na list košických predstaviteľov Smeru vedeniu strany to povedal podpredseda Smeru a minister hospodárstva Peter Žiga.

Tvrdí, že k situácii sa určite vyjadrí aj predseda strany Robert Fico, ktorého odchod východné krídlo žiada. Fico je podľa Žigu momentálne v zahraničí. Priznáva, že na pomery Smeru ide o neobvyklú situáciu.

“Rodina si má upratať veci za rodinným stolom. Máme si, možno aj tvrdé slová, povedať doma,” povedal Žiga. Nevie, či sa bude konať mimoriadny snem, ale určite budú o tom diskutovať. On sám je podľa svojich slov v kontakte aj s Ficom, aj s podpredsedom a exministrom Robertom Kaliňákom.

Myslí si, že premiér Peter Pellegrini je plnohodnotne pripravený pokračovať v straníckej politike. Dôvodom je, že je v strane 20 rokov a prešiel si rôznymi úrovňami.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke minister hospodárstva SR Peter Žiga

Žiga hovorí, že strana sa musí pripraviť aj na parlamentné voľby, ktoré budú o trištvrte roka. Preto musí riešiť nielen personálne otázky, ale aj obsah.

Pripomenul, že v najlepších časoch vedel program strany osloviť 44 percent voličov. Domnieva sa, že v strane budú musieť zadefinovať hodnoty sociálnej demokracie, tak, aby prestali byť konflikty a komunikácia bola jednotná.

Minister však dnes odmieta povedať, či je za odchod Fica a Kaliňáka. Tvrdí, že svoj názor povie “doma”. Odmietol, že by táto iniciatíva išla od neho. Zároveň odmieta, že by sa do volieb mali spojiť s koaličnou Slovenskou národnou stranou (SNS). “My sme sociálna demokracia, oni sú pravicová strana,” povedal Žiga.

Minister hospodárstva, podobne ako pred ním premiér Peter Pellegrini, odpovedal aj na otázky o predsedovi výboru pre európskej záležitosti Ľubošovi Blahovi. Toho pred časom počas zasadnutia výboru skritizoval Pellegrini za slová o tom, že EÚ je plná “lúzrov”. Podľa premiéra by sa takto predseda európskeho výboru, nominant Smeru, vyjadrovať nemal. Dnes premiér potvrdil, že ak sa bude Blaha takto správať aj naďalej, mal by podľa neho z postu odísť.

“Ja mám Ľuboša Blahu veľmi rád, lebo je to človek, ktorý je veľmi vzdelaný a interaktívny. Zároveň treba povedať, že strana má vymedzené hodnoty v rámci zahraničnej politiky. V prípade, ak sa vybočuje, a on sa niekedy vybočuje, tak musí buď korigovať svoje vyjadrenia, alebo to potom nie je kompatibilné so stranou, alebo potom zmeniť orientáciu strany,” povedal Žiga.

Beňová: Smer-SD nemá ľahké dni, vznikli aj pre odkladanie otvorenej vnútrostraníckej debaty

Strana Smer-SD nemá ľahké dni, vznikli však aj dôsledkom odkladania otvorenej vnútrostraníckej debaty. Europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD) tak na Facebooku reaguje na otvorený list košických funkcionárov adresovaný vedeniu Smeru, v ktorom žiadajú odstúpenie Roberta Fica a Roberta Kaliňáka z funkcií.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Monika Beňová

„Strana bez členov nemôže byť úspešná a diskusiu potrebujeme otvorenú a férovú. Nie sú to ľahké dni, vznikli však aj dôsledkom odkladania otvorenej vnútrostraníckej debaty. A každý člen strany má rovnaký hlas a rovnaké právo k tejto diskusii prispieť,” píše europoslankyňa na sociálnej sieti.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj