Bratislava 13. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Novela zákona o Policajnom zbore výrazne kvalitatívne posúva voľbu prezidenta a postavenie inšpekcie. Myslí si to predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý tak reagoval na vetovanie novely zo strany prezidenta Andreja Kisku. Dôležité je podľa premiéra obsadiť tieto funkcie kvalitnými ľuďmi

Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini

“Som presvedčený, že je to určite lepšie, keď budeme mať tento zákon, ako je súčasný stav. Ja si nemyslím a nezdieľam názor pána prezidenta, že to bude nie dobrá právna úprava,” povedal Pellegrini. Inšpekcia bude mať podľa neho aj nový spôsob vymenovania svojho šéfa, ktorý nebude priamo podriadený policajnému prezidentovi a bude mať svoju mieru autonómie.

Premiér tvrdí, že dôležité je, kto bude funkcie zastávať. “Ak to budú spravodliví a morálni ľudia, tak je jedno, čo hovorí paragraf. Ak sú to ľudia, ktorí si nedajú kafrať do svojej roboty a ktorí ju budú robiť tak, ako dajú sľub a v zmysle zákonov a ústavy tejto republiky, tak si myslím, že to môže veľmi dobre fungovať,” ozrejmil.

Prezident v stredu (12.12.) vetoval novelu zákona o Policajnom zbore. Označil ju za nesystémovú a tvrdí, že nerieši aktuálne problémy spojené s fungovaním Policajného zboru. Kritizoval navrhovanú právnu úpravu postavenia Úradu inšpekčnej služby, ktorá podľa neho nezaručuje nezávislosť policajnej inšpekcie, keďže zostáva osobitnou súčasťou Policajného zboru.

Namieta tiež neopodstatnenosť zasahovania zákonodarného orgánu do procesu vymenovania policajného prezidenta. Novela podľa Kisku zachováva podriadenosť a zodpovednosť prezidenta Policajného zboru ministrovi vnútra, pričom obaja ostávajú súčasťou výkonnej moci.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.