Bratislava 13. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:SITA-Radoslav Maťaš)

Odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie bude témou aj tohtoročného posledného stretnutia premiérov a prezidentov Európskej únie v Bruseli. Situáciu uľahčuje, že britskú vládu aj naďalej povedie premiérka Theresa May, ktorá v stredu večer získala dôveru v hlasovaní vo svojej Konzervatívnej strane. Naopak, situáciu s brexitom komplikuje fakt, že odložila tohtotýždňové hlasovanie o dohode o odchode Londýna z európskeho klubu

Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini

Dohodu odobrili lídri EÚ na summite koncom novembra, už malo byť zrejmé, či tento takmer 600-stranový dokument našiel podporu v britskom parlamente. Napokon o tom britskí zákonodarcovia budú hlasovať pravdepodobne v polovici januára. Británia opustí Európsku úniu 29. novembra 2019. Európske špičky aj štáty, vrátane Slovenska, odmietajú otvorenie dohody. Okrem toho budú lídri na summite hovoriť aj o viacročnom finančnom rámci po roku 2020, jednotnom trhu, migrácii a vonkajších vzťahoch. Dvojdňový summit sa začína dnes zhruba o 16:00, premiér Peter Pellegrini odletí do Bruselu dnes napoludnie. Ešte pred zasadnutím Európskej rady ho čaká tradičné zasadnutie lídrov Visegrádskej štvorky.

Na summite budú lídri EÚ po prvýkrát politicky diskutovať o viacročnom finančnom rámci po roku 2020. Od diskusie o budúcom rozpočte sa očakáva usmernenie pre ďalšie rokovania smerom k dosiahnutiu dohody. Slovensko, spolu s ďalšími krajinami, ktoré sú čistými príjemcami, chce väčšiu slobodu pri využívaní eurofondov. Je si takisto vedomé, že peňazí bude aj pre odchod Veľkej Británie menej. Východiskom diskusie o fungovaní a budúcnosti jednotného trhu v nadväznosti na závery z marca 2018 bude hodnotiaca správa Európskej komisie týkajúca sa zostávajúcich prekážok v jednotnom trhu a možných opatrení na ich odstránenie.

Lídri budú pokračovať v debate o všetkých rozmeroch migrácie v kontexte júnových záverov Európskej rady, pričom viaceré členské štáty zdôrazňujú komplexný prístup v migrácii a zameranie sa na konkrétne výsledky. Predmetom zasadnutia bude aj otázka dezinformácií a príprava summitu EÚ s Ligou arabských štátov vo februári 2019 v Egypte. S výhľadom na summit v Sibiu v máji 2019 budú lídri v decembri diskutovať aj o príprave novej Strategickej agendy na roky 2019-2024, ktorá by mala vychádzať aj z výsledkov uskutočnených občianskych konzultácií.

Na okraj Európskej rady sa uskutoční summit eurozóny, ktorý nadviaže na predchádzajúce júnové závery. Predmetom rokovania budú otázky hospodárskej a menovej únie s dôrazom na dokončenie bankovej únie, transformáciu Európskeho mechanizmu pre stabilitu a rozpočet eurozóny.

Premiér by sa mal do vlasti vrátiť v piatok večer.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.