Bratislava 11. júna 2019 (HSP/Foto:SITA/Úrad vlády-Ľuboš Bilačič)

Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) v blogu, ktorý bol publikovaný na stránkach Hospodárskych novín, zhodnotil svoje nedávne zahraničné pracovne cesty do Washingtonu, Moskvy a Petrohradu, pričom zdôraznil, že na domácej scéne sa nestretol s podporou v tak dôležitých medzinárodno-politických otázkach.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke zľava predseda vlády SR Peter Pellegrini a prezident Ruskej federácie Vladimir Vladimirovič Putin

Pellegrini uviedol, že po jeho návštevách Spojených štátov a Ruskej federácie sa ukázalo v plnej miere, že “na slovenskej politickej a mediálnej scéne chýba konsenzus a spolupráca v oblasti zahraničnej politiky”.

Svet okolo nás sa podľa premiéra zásadne mení, politika Moskvy, ako aj Washingtonu prechádza revíziou, čínska ekonomika expanduje a ak na to nebudeme reagovať okamžite, môžeme byť nemilo prekvapení.

“Z tohto dôvodu som v priebehu mesiaca absolvoval dve významné zahraničnopolitické návštevy USA a Ruska, kde som mal možnosť priamo s oboma prezidentmi otvoriť otázky, ktoré sa týkajú bezprostredne slovenských záujmov. Očakával som, že doma nájdem pre tieto iniciatívy podporu, opak bol však pravdou.”

Peter Pellegrini v blogu napísal, že to, čo sa spustilo v slovenskom mainstreame v súvislosti s našou návštevou Moskvy, považuje za stratu zdravého rozumu a zodpovednosti. “A pritom stačilo málo. Keby pán prezident pochopil, v čom spočíva jeho napĺňanie mandátu a išiel reprezentovať vlastnú krajinu na spomienkovú udalosť na juhu Anglicka za účasti našich najvýznamnejších spojencov.”

Kiska podľa neho mohol absolvovať stretnutia s najvyššími predstaviteľmi USA, Nemecka, Francúzska a Anglicka, teda s mnohými, s ktorými sa nemal možnosť stretnúť za päť rokov svojho pôsobenia v úrade. “V mene Slovenskej republiky by tak vyslal signál, že si vážime a rešpektujeme našich spojencov, máme úctu k spoločnej histórii tak, ako o tom s obľubou hovorí vo svojich vystúpeniach doma. Zároveň by to bol dôkaz, že spolu s vládou stojí v oblasti zahraničnej politiky na rovnakých hodnotách, ako to deklaroval svojím podpisom v memorande.”

Dosluhujúci prezident podľa slov Pellegriniho svojou pohodlnosťou rozkrútil koleso mediálnych a politických spochybňovaní o cieľoch našej návštevy v Moskve. “Vytvoril sa obraz, akoby sa tým menil zahraničnopolitický kurz krajiny. Pritom stretnutie s ruskými predstaviteľmi prinieslo, napriek niektorým pochybovačným hlasom, konkrétne výsledky pre občanov našej krajiny.”

“V decembri sa totiž končí tranzitná zmluva medzi Ukrajinou a Ruskom o dodávkach plynu. Dostali sme uistenie, že v prípade nedohody Slovensko nebude poškodené a slovenskí občania budú mať v zime čím kúriť. Zároveň sme v Moskve deklarovali našu pripravenosť transportovať plyn prostredníctvom našich plynovodov, či pôjde cez Nord stream 2, alebo TurkStream. V tejto súvislosti podotýkam, že aj vo Washingtone sme informovali našich amerických partnerov o našej pripravenosti dodávať do Európy a na Ukrajinu aj ich skvapalnený plyn.”

Dodáva, že poplatky za tranzit plynu sú pre slovenskú ekonomiku dôležité a je jeho povinnosťou s veľkými hráčmi o nových možnostiach rokovať. “A nie čakať doma, či si na nás niekto spomenie a niekam nás pozve, keď už bude neskoro.”

“Svet nečaká, kým sa zobudíme, naopak, my musíme byť zodpovední nielen voči sebe, ale aj tým, ktorí s nami majú záujem hovoriť. To je línia, ktorú budem napĺňať bez ohľadu na tých, ktorí nechápu súvislosti a snažia sa doma získavať lacné body.”

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj