Bratislava 6. septembra 2019 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko vyzýva opozičných poslancov, ktorí iniciovali mimoriadnu schôdzu na vyslovenie nedôvery premiérovi Petrovi Pellegrinimu, aby sa na tejto schôdzi v pondelok zúčastnili. Premiér Peter Pellegrini ani ministri jeho vlády sa neboja mimoriadnej schôdze

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke zľava predseda vlády SR Peter Pellegrini (SMER-SD) a predseda SNS a Národnej rady SR Andrej Danko

Koalícia je pripravená doplniť hlasy, aby sa schôdza konala. Pre neúčasť poslancov v pléne sa schôdza presunula z piatka na pondelok (9. 9.).

“Opozícia má svoje práva v zmysle rokovacieho poriadku. Právo je iniciovať schôdzu, ale je tiež jej povinnosťou prísť na schôdzu,” povedal Danko, ktorý kritizoval niektorých neprítomných opozičných poslancov.

“Je mi ľúto, že ministri dnes zabili jeden pracovný deň. Máme tu poslancov ako napríklad pán Kollár zo Sme rodina, ktorý v zahraničí si užíva život a nás tu zaťažil povinnosťou a nemá ani elementárnu slušnosť prísť na túto schôdzu,” uviedol.

Tzv. novým politikom odkázal: „Počúvať také hrubé urážlivé slová ako vzniesol bývalý prezident Andrej Kiska predsedovi vlády SR je nedôstojné pre prezidentský úrad. Chcel by som preto opozíciu vyzvať ku korektným komunikáciám, aby sa správali tak, ako sa správame my k nim.“

Dodal, že povinnosťou koalície nie je dopĺňať hlasy za “lajdákov” z opozície. Danko zároveň vyzval opozíciu na korektnú komunikáciu.

“Chceme ich aj prinútiť, nech si plnia svoju povinnosť. Berú za to plat, nemali by byť na výletoch, ale mali by byť v Národnej rade,“ dodal na margo Kollára, ktorý mal podľa neho súkromný program aj počas nedávnej snahy o odvolanie ministerky pôdohospodárstva Matečnej.

Premiér Peter Pellegrini ani ministri jeho vlády sa neboja mimoriadnej schôdze, na ktorej ho chce opozícia odvolať

Premiér deklaruje pripravenosť zúčastniť sa na schôdzi. “Ani ja, ani ministri sa nebojíme tohto návrhu a výkrikov opozičných poslancov, ktorí sa pod túto schôdzu podpísali. Myslím si, že si máme čo povedať, a teším sa, čo všetko si budeme môcť porozprávať aj o týchto poslancoch a poslankyniach a ktorí sa z toho zrejme nebudú tešiť,” vyhlásil Pellegrini.

Podľa slov Pellegriniho ide pri vyslovovaní dôvery premiérovi o jeden z najväčších počinov, ktorý môže opozícia voči vláde spraviť. “Preto by som očakával, že s takouto vážnosťou a rešpektom aj k takémuto aktu bude pristupovať.”

“Pravdepodobne budeme svedkami komentárov, že sa bojíme, alebo že sme nenašli odvahu, aby sme schôdzu otvorili. Chcem veľmi jasne a otvorene povedať, že ani ja ani ministerky a ministri, ktorí tu dnes v plnom počte sedeli, sa neboja tohto návrhu a neboja sa výkrikov tých opozičných poslancov, ktorí sa pod túto schôdzu podpísali. Myslím si, že si máme čo povedať a ja sa teším, čo všetko si budeme môcť porozprávať aj navzájom o týchto pánoch. Pravdepodobne sa nebudú tešiť z toho, čo si navzájom povieme,” vysvetlil.

Dodal, že on si parlament ctí a vždy bude ctiť, preto príde na schôdzu aj v pondelok o 13.00 h.

“Budeme pripravení diskutovať o tom, o čom je schôdza, a tiež pripomínať kolegom, ktorí sa pod schôdzu podpísali, čo všetko majú za ušami a či si naozaj myslia, že majú morálne právo hovoriť o niečom, o čom hovoriť chcú,” doplnil šéf vládneho kabinetu.

Pellegrini tiež vyjadril súhlas so slovami predsedu parlamentu: “Ak sa niekto podpíše pod zvolanie schôdze a potom sa ani neunúva prísť do práce, tak to je jeho hanba! Nie moja a ani predsedu NR SR, pretože my tu dnes sme a oni tu dnes nie sú.”

“A takí najväčší demokrati, ako je pán Budaj, pán Osuský, ktorí sú podpísaní pod návrhom, neviem, kde sú…,” dodal na adresu opozičných poslancov.

Opozícia chce predsedu vlády odvolať preto, lebo nenavrhol odvolať Moniku Jankovskú (Smer-SD) z postu štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti po tom, čo sa objavili informácie o jej údajnej komunikácii s Marianom K., obvineným z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka.

Vláda s odvolaním nesúhlasí, Jankovská komunikáciu s Marianom K. odmieta a medzičasom vo funkcii skončila.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj