Budapešť 30. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ladislav Vallach)

Maďarský rezort vnútra a ním riadené organizácie vynaložili až do vyzdvihnutia potopenej vyhliadkovej lode Hableány 11. júna na záchranné práce a pátranie po nezvestných vyše 664 miliónov forintov (2,01 milióna eur). Uviedol to v piatok denník Népszava

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke vrak lode Hableány

Podľa informácií ministerstva však uvedené údaje nie sú konečné, pretože pátranie po jednej nezvestnej ešte stále pokračuje a výdavky vznikli aj v iných rezortoch a štátnych organizáciách.

Vyzdvihnutie potopenej lode koordinovala protiteroristická jednotka TEK, pričom sa do tejto záchrannej akcie zapojilo tisíc odborníkov z 35 maďarských civilných a policajných organizácií. Okrem nich sa na záchrannej akcii zúčastnili stovky zahraničných expertov vrátane profesionálnych potápačov.

Bezpečnostné zložky nasadili všetky dostupné plavidlá, aby priebežne monitorovali 215-kilometrový úsek Dunaja i jeho záplavové územia.

K celkovým nákladom súvisiacim s nehodou ešte podľa Népszavy bude potrebné prirátať nároky pozostalých i lodných spoločností na odškodnenie.

Bilancia potopenia lode Hableány medzi piliermi Margitinho mosta na budapeštianskom úseku Dunaja po zrážke s výletnou loďou Viking Sigyn večer 29. mája je 27 mŕtvych vrátane dvojčlennej posádky.

Z Dunaja sa po havárii podarilo zachrániť sedem Kórejčanov, po jednej nezvestnej kórejskej žene ešte stále pátrajú.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj