Dháka 29. novembra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Rajesh Kumar Singh)

V Bangladéši sa v nedeľu konajú parlamentné voľby, ktoré môžu poznačiť nepokoje a násilnosti. Pri tých posledných, ktoré sa konali v roku 2014, zahynulo pri pouličných násilnostiach 22 ľudí

Ilustračné foto

Rovnaká, 22-percentná, bola aj volebná účasť, keďže väčšina voličov zostala v obavách z násilností radšej doma. Pred nedeľňajšími voľbami začali platiť ďalekosiahle bezpečnostné opatrenia, vrátane zákazu jazdy motorových vozidiel v metropole Dháka. Výnimku majú v tomto smere iba volební pozorovatelia a novinári.

V Bangladéši je pri moci už od roku 2009 premiérka Hasína Wadžídová z hnutia Liga Awami, ktorú medzinárodné spoločenstvo považuje na miestne pomery za menšie zlo, a cení si predovšetkým jej postoj počas genocídy moslimských Rohingov v susednom Mjanmarsku, ktorých už viac ako 700-tisíc prijal Bangladéš na svoje územie.

Na druhej strane však Wadžídová vládne v krajine železnou rukou, jej hlavná politická protivníčka, bývalá premiérka Chálida Zijáová, bola odsúdená na 17 rokov odňatia slobody za údajné zneužívanie fondov dvoch charitatívnych organizácií. Vo väzení je aj mnoho ďalších opozičných predstaviteľov a aktivistov, viacero ďalších sa za posledné roky záhadne “stratilo”.

Nikto si nerobí ilúzie ani o férovosti nedeľňajších volieb, dvaja opoziční kandidáti napríklad už v sobotu hlásili, že ich zabarikádovali v ich domovoch policajné hliadky spolu s priaznivcami vládnej strany a vyhlasujú, že ich pustia z domu až po voľbách.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj