Bratislava 18. septembra 2019 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)

Suma rodičovského príspevku od začiatku budúceho roka razantne stúpne. Pre rodičov, ktorí pred nástupom na rodičovskú dovolenku pracovali, pôjde o nárast zo súčasných 220,70 eura na 370 eur. Pre rodičov, ktorí pred narodením dieťaťa nepracovali a nedostávali preto materskú dávku zo Sociálnej poisťovne, sa rodičovský príspevok zvýši o 50 eur na 270 eur. Vyplýva to z novely zákona o rodičovskom príspevku, ktorú dnes schválil parlament

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Rodičovský príspevok by sa mal zvýšiť o 150 eur približne polovici zo 140-tisíc poberateľov tejto dávky. Ide o rodičov, ktorí pred narodením dieťaťa pracovali a z tohto dôvodu splnili podmienky nároku na materskú dávku zo Sociálnej poisťovne. Druhú polovicu poberateľov rodičovského príspevku tvoria rodičia, ktorí pred narodením dieťaťa nepracovali a materskú dávku zo Sociálnej poisťovne nedostávali. Tejto skupine rodičov rodičovský príspevok stúpne o 50 eur mesačne. Zvýšenie týchto rodinných dávok by si malo zo štátneho rozpočtu v budúcom roku vyžiadať 145 miliónov eur.

Opozícii neprešli viaceré pozmeňujúce návrhy. Poslanec za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Eduard Heger neúspešne navrhoval rozšíriť skupinu ľudí, ktorí budú mať nárok na 370-eurový rodičovský príspevok. Príspevok v takejto výške by podľa jeho návrhu dostali všetci rodičia alebo partneri, ktorí spolu žijú, pričom by stačilo, aby aspoň jeden z nich splnil podmienky nároku na materskú dávku. Vyšší rodičovský príspevok by tak mohli dostávať aj matky, ktoré porodili dieťa počas štúdia na vysokej škole. Nezaradený poslanec Jozef Mihál neuspel s návrhom, aby vyšší rodičovský príspevok patril aj rodičovi, ktorý stratil zamestnanie počas starostlivosti o staršie dieťa a pri mladšom dieťati z toho dôvodu materskú dávku nedostával.

Poslankyni za SaS Natálii Blahovej sa nepodarilo presadiť, aby všetci rodičia dostávali jednu výšku rodičovského príspevku v sume 320 eur. Poslankyňa za hnutie Sme rodina Petra Krištúfková nenašla u väčšiny poslancov pochopenie pre svoj návrh, aby vyšší rodičovský príspevok dostávali aj matky, ktoré v dennej forme študujú na vysokej škole.

Vyššiu sumu rodičovského príspevku pre nepracujúcich rodičov detí do dvoch rokov veku, ktorí pred rodičovskou dovolenkou pracovali, prvýkrát zaviedla od začiatku roka 2010 vtedajšia ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová. Jej nástupca Jozef Mihál však od začiatku roka 2011 dve úrovne rodičovského príspevku zrušil. Namiesto 256-eurového rodičovského príspevku pre nepracujúcich rodičov detí do dvoch rokov veku a 164,22-eurového príspevku pre ostatných rodičov zaviedol jednotnú sumu príspevku vo výške 190,1 eura s tým, že umožnil poberateľom rodičovského príspevku pracovať.

Rodičovský príspevok sa od 1. januára tohto roka zvýšil o 6 eur na 220,70 eura mesačne. Rodičia môžu rodičovský príspevok dostávať do troch rokov veku dieťaťa, pri dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave dieťaťa do jeho šiestich rokov.

Hlasovanie parlamentu

ZA

Návrh na zvýšenie príspevku podporil celý poslanecký klub Smeru- SD s výnimkou poslancov Roberta Fica a Mikuláša Krajkoviča, ktorý neboli prítomní. Podľa vyjadrení šéfa SNS Andreja Danka je predseda Smeru-SD Fico v stredu ospravedlnený ako PN.

Za hlasovali jednohlasne aj všetci poslanci z vládnych strán SNS a Most-Híd.

Pridal sa aj klub ĽSNS, z ktorého všetci okrem dvoch neprítomných (Mizíka a Grauzsovej) hlasovali za. Za Sme rodina hlasovalo za všetkých 9 členov súčasného poslaneckého klubu. Aj strana OĽaNO tento návrh podporila, nehlasoval však jej líder Igor Matovič, ktorý mal ráno dopravnú nehodu na diaľnici D1.

Z nezaradených bolo za zvýšenie príspevku: Bašistová, Cséfalvayová, Červeňáková, Fedor, Gaborčáková, Holúbek, Janckulík, Kolesár, Maďarič, Marček, Remišová, Šimkovičová, Vašečka a Verešová.

PROTI

Negatívne v stredu hlasoval celý klubu SaS okrem neprítomnej poslankyne Kaščákovej.

ZDRŽALI SA

Zdržali sa iba viacerí nezaradení poslanci, zväčša tzv. noví politici: Beblavý, Dubačová, Macháčková, Mihál, Petrík, Simona, Poliačik, Simon, Suchánek, Žarnay a Žitňanská.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj