Bratislava 20. januára 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)

Po exministrovi financií Petrovi Kažimírovi by sa mala do Národnej banky Slovenska (NBS) presťahovať aj jeho dlhoročná štátna tajomníčka na rezorte financií Dana Meager. O návrhu na jej vymenovanie za viceguvernérku centrálnej banky, ktorý schválila v decembri vláda, by totiž mal už v utorok rozhodovať parlament

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke štátna tajomníčka ministerstva financií Dana Meager

Ide pritom o druhý pokus súčasnej vlády o obsadenie dlhodobo voľného postu druhého viceguvernéra NBS po tom, čo prezidentka Zuzana Čaputová odmietla vymenovať predtým parlamentom schváleného nominanta Jozefa Hudáka.

Potvrdenie vládou schválenej nominácie Dany Meager na post viceguvernérky centrálnej banky je pritom očakávané a reálne. Hoci koaličné strany SNS ani Smer-SD na otázky SITA, či túto nomináciu v parlamente jej poslanci podporia, neodpovedali, s ich hlasmi zrejme môže počítať. Na ministerstve financií bola totiž nominantkou SNS a jej návrh na post viceguvernérky po decembrovom schválení vládou nespochybňoval ani podpredseda vlády Richard Raši zo Smeru-SD. Uviedol vtedy, že v parlamente neočakáva žiadne vážnejšie výhrady voči tejto nominácii.

Proti jej vymenovaniu do funkcie nie je ani tretia strana vládnej koalície Most-Híd. Podľa jej hovorkyne Kláry Magdeme tak možno očakávať, že po schválení návrhu vládou v tomto smere splní svoju úlohu aj parlament. „Pani Meager je považovaná za odborne zdatnú, jej nominácia bola schválená vládou, svoju povinnosť by mal splniť aj parlament, aby post viceguvernéra NBS mohol byť obsadený,“ uviedla pre agentúru SITA. Ak parlament Danu Meager za viceguvernérku schváli, posledné slovo bude mať opäť prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá musí schválených nominantov do funkcie vymenovať.

Opačný názor na nomináciu Dany Meager na post viceguvernérky centrálnej banky má však opozícia. Predseda Sme rodina Boris Kollár avizuje, že túto nomináciu jeho poslanci v žiadnom prípade nepodporia. „Je to ako urobiť capa záhradníkom, nakoľko uvedená pani mala vysoko nadštandardné osobné vzťahy s talianskym mafiánom Vadalom, a teda podľa názoru Sme rodina ju tento fakt absolútne diskvalifikuje. Toto je ukážka odbornosti SNS, na významné posty nominuje mafiánske spojky. To už mohli nominovať rovno Troškovú,“ dodal pre agentúru SITA.

Podľa poslanca za SaS Mariána Viskupiča je neslušné a neférové mesiac pred voľbami robiť takéto nominácie na post, ktorý by mala zastávať niekoľko rokov. „Ide skôr o dôkaz, že SNS melie z posledného a tak sa snaží svojich nominantov takýmto spôsobom ešte na poslednú chvíľu zabetónovať. Tento post má ostať otvorený a o jeho obsadení má rozhodnúť až ďalšia vláda,“ tvrdí poslanec.

Nomináciu Dany Meager do centrálnej banky však v pondelok kritizoval aj Klub ekonomických analytikov. Jeho členovia kritizovali najmä nedostatok času na verejnú diskusiu o tejto nominácii. Zároveň väčšina z členov klubu nepovažuje Meager za renomovaného odborníka v oblasti menovej politiky a takisto si väčšina členov myslí, že nespĺňa zákonné požiadavky 5-ročnej praxe v menovej oblasti. Ekonomickí analytici preto parlament vyzvali, aby pred schvaľovaním nominácie urobil verejné vypočutie vládou navrhnutej kandidátky.

Dana Meager je v súčasnosti, po odstúpení Radka Kuruca, jedinou štátnou tajomníčkou na ministerstve financií. Do roku 2016 pôsobila ako viceprezidentka finančnej správy, predtým pracovala predovšetkým ako daňová špecialistka vo viacerých firmách, ako SPP, Deloitte and Touche Tax, či KPMG Tax.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj