Skopje 7. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)

Pápež František chce povzbudiť integráciu Severného Macedónska do Európy po vyriešení názvoslovného sporu krajiny so susedným Gréckom. Podľa jeho slov bude z lepšej európskej účasti profitovať celý región

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke pápež František

Pápež zároveň ocenil kultúrnu, náboženskú a etnickú rozmanitosti krajiny. Vyhlásil, že takáto koexistencia by mala byť príkladom aj pre iných a “je veľmi dôležitá pre začlenenie medzi štáty Európy”, informuje tlačová agentúra AP.

Hlava katolíckej cirkvi sa v prezidentskom paláci v hlavnom meste Skopje stretla s macedónskymi vládnymi predstaviteľmi. Ide o historicky prvú pápežskú návštevu tejto balkánskej krajiny.

Po svojom prílete na letisko v Skopje sa pápež presunul automobilom na rokovanie s prezidentom Gjorgem Ivanovom a premiérom Zoranom Zaevom. Pápež, ktorý do Severného Macedónska pricestoval z Bulharska, vyzval krajiny západného Balkánu, aby prijali svoju náboženskú a etnickú rozmanitosť. Zdôraznil, že “rešpektovanie rozmanitosti” je kľúčom k lepšiemu začleneniu sa tohto regiónu do Európy.

Katolíci tvoria v Severnom Macedónsku s 2,1 milióna obyvateľov menej než jedno percento. Krajina je tiež domovom značnej komunity albánskych moslimov, ktorí tvoria približne štvrtinu celkovej populácie.

Pápež na hlavnom námestí v Skopje odslúži omšu pre 15.000 zúčastnených, medzi ktorými sa očakávajú i katolícki pútnici z okolitých krajín ako Chorvátsko a Albánsko. Pápež sa následne stretne s duchovnými lídrami pri pamätníku Matky Terezy, ktorá sa narodila do albánskej rodiny v Skopje, keď bolo mesto súčasťou bývalej Osmanskej ríše.

Severomacedónsky katolícky biskup Kiro Stojanov označil pápežovu návštevu za “silný impulz” pre pokračovanie krajiny v “demokratizácii spoločnosti”, ako aj pre podporu spravodlivosti a rovnosti.

Františkova návšteva prichádza dva dni po tom, ako si Severomacedónčania zvolili v druhom kole prezidentských volieb za novú hlavu štátu Steva Pendarovského, a niekoľko mesiacov po tom, ako krajina zmenou svojho názvu ukončila desaťročia trvajúci názvoslovný spor so susedným Gréckom.

Atény v súvislosti s právom na používanie názvu Macedónsko blokovali cestu tejto bývalej juhoslovanskej krajiny do Európskej únie i Severoatlantickej aliancie. Macedónsko a Grécko v januári 2019 ratifikovali dohodu, na základe ktorej sa Macedónsko oficiálne premenovalo na Severomacedónsku republiku.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj