Palestínsky prezident chce rozpustiť parlament, Hamas je proti

Gaza 23. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Majdi Mohammed)

Palestínske radikálne hnutie Hamas odsúdilo v nedeľu plán palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása rozpustiť parlament. Tento krok má podľa Hamasu “slúžiť jeho partizánskym záujmom”. Informovala o tom agentúra AFP

Na snímke palestínsky prezident Mahmúd Abbás

Abbás v sobotu oznámil, že má v úmysle rozpustiť Palestínsku legislatívnu radu (PLC). Odvolal sa na verdikt Palestínskeho ústavného súdu v Ramalláhu, ktorý nariadil rozpustenie PLC a vypísanie volieb do šiestich mesiacov.

Hamas ale odmietol rozhodnutie súdu, ktorý podľa neho vytvoril Abbás, aby “legalizoval svoje svojvoľné rozhodnutia”.

Hnutie ďalej uviedlo, že Abbás by sa mal stretnúť s politickým lídrom Hamasu Ismáílom Haníjom a “ukončiť tak rozpor medzi Palestínčanmi”. Zároveň vyzvalo Egypt, ktorý sa snaží o zmierenie medzi Hamasom a Abbásovým hnutím Fatah, aby zablokoval plán na rozpustenie PLC.

Parlament sa neschádzal od roku 2007 po tom, čo Hamas násilne prevzal kontrolu nad pásmom Gazy počas konfliktu s Abbásovými bezpečnostnými zložkami.

Palestínsky zákon ale umožňuje, aby predseda parlamentu pôsobil ako dočasný prezident, ak 83-ročný prezident Palestínskej samosprávy Abbás zomrie počas výkonu funkcie.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj