Praha 27. februára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Český prezident Miloš Zeman v stredu odpovedal svojmu izraelskému prezidentovi Reuvenovi Rivlinovi vo veci jurisdikcie Medzinárodného trestného súdu (ICC) ohľadom situácie v Palestíne. Tá podľa neho nie je zvrchovaným štátom

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Miloš Zeman

Česká republika je toho názoru, že členstvo Palestíny v medzinárodných organizáciách alebo jej pripojenie sa k mnohostranným dohodám vrátane štatútu Medzinárodného trestného súdu, nemôže nahradiť chýbajúci štatút zvrchovaného štátu,“ uvádza sa v liste českého prezidenta.

Podľa Zemana Česko rešpektuje a dôveruje nezávislosti ICC a bude brániť akejkoľvek možnosti jeho prípadnej politizácie.

Český prezident by si tiež prial, aby súdne rozhodnutie bolo v súlade s argumentami českej strany a poznamenal, že krajina by chcela poskytnúť svoj detailný právny rozbor k celému prípadu, a to v statuse priateľa súdu, o ktorý požiadala.

Na záver Zeman upozornil na priateľský stav českoizraelských vzťahov. Skutočnosť, že sme vedľa nemnohých iných krajín otvorene a hlasno avizovali svoju pozíciu k predmetnému otvorenému prípadu pred Medzinárodným trestným súdom, je ďalším konkrétnym svedectvom o našom silnom partnerstve, uviedol.

O čo ide?

V máji 2018 sa Palestína obrátila na Medzinárodný trestný súd kvôli situácii na svojom území. Krajina žiadala o vyšetrenie toho, čo označovala za vojenské zločiny izraelskej strany.

V decembri 2019 hlavná prokurátorka ICC Fatou Bensouda uviedla, že plánuje vykonať úplné vyšetrovanie vojnových zločinov spáchaných na palestínskych územiach. Dodala, že zločiny by mohli byť spáchané na Západnom brehu Jordánu, východnom Jeruzaleme a pásme Gazy. Uviedla však, že vyšetrovanie začne po určení teritóriá k jeho vykonaniu, a to s ohľadom na jedinečné, kontroverzné právne a faktické otázky súvisiace s touto situáciou.

Izraelská kritika súdu

V Izraeli rozhodnutie súdu ostro skritizoval a v tejto súvislosti sa obrátili na priateľské krajiny. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zo svojej strany toto rozhodnutie charakterizoval ako neopodstatnené a poburujúce.

Medzinárodný trestný súd je dlho politickým nástrojom vo vojne proti Izraelu. V súčasnej dobe sa ICC snaží zmeniť skutočnosť nášho života v našej vlasti na vojnový zločin,povedal Netanjahu.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj