Praha 17. júla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Vladimír Franta)

Čo si myslí hovorca českého prezidenta Jiří Ovčáček o spolku Milión chvíľok pre demokraciu? Aké médiá číta a ako nazerá na ústavnú žalobu na prezidenta? Na tieto a ďalšie otázky odpovedal hradný hovorca v rozhovore pre český portál drbna.cz

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke hovorca českého prezidenta Jiří Ovčáček

Hovorca o spolku Milión chvíľok

Pokiaľ ide o spolok Milión chvíľok, ktorý je v Česku organizátorom demonštrácií, zameraných proti českému premiérovi Andrejovi Babišovi, Ovčáček uviedol, že je samozrejme správne, že ľudia majú právo na demonštrácie a protesty. On osobne tých ľudí vraj vlastne chápe.

“Žijeme v slobodnej spoločnosti, keď každý môže zastávať svoje názory. Na druhej strane, ak sa pozrieme na Milión chvíľok, tak je to aktivita, voči ktorej som mimoriadne kritický. Je to aktivita, ktorá ide proti tomu, čo sa začalo pred tridsiatimi rokmi. Vtedy ľudia demonštrovali za slobodné voľby a dnes tu máme organizáciu, ktorá organizuje demonštrácie proti výsledku slobodných volieb a chce ich vlastne zvrátiť. To je vec, ktorú budem vždy kritizovať, ” vyhlásil.

Za to, čo mu na týchto demonštráciách najviac prekáža, označil to, že na nich niektorí rečníci urážajú voliča hnutia ANO alebo prezidenta republiky.

“Veľmi tvrdo odmietam tézy, že ich voliči sú hlupáci a je potrebné im vysvetliť, prečo nevoliť toho alebo toho. To je veľmi urážlivé,” myslí si a dodáva, že sa u nás vytratil rešpekt k opačnému politickému názoru.

Podľa hovorcu sa, ale aktivity daného spolku nemôžu preklopiť do nejakej politickej aktivity, ako napríklad v politickom hnutí. Myslia si totiž, že chvíľkarom vyhovuje, že sa tvária nadstranícky.

“Hrajú si trošku na Občianske fórum II., ale to už jednoducho fungovať nebude. To je ten paradox, ktorý dokazuje, že sme sa za tridsať rokov stali vyspelou demokratickou krajinou, v ktorej sú kľúčom k rozhodovaniu slobodnej voľby. Milión chvíľok považujem za paródiu na Občianske fórum. To totiž zahŕňalo širokú škálu občanov Československa, bolo takýmto celonárodným hnutím. A to, presne Milión chvíľok nie je. Nie je to celonárodné hnutie. Je to zoskupenie ľudí, ktorí volili opozičné strany,” odkázal na adresu spolku.

Ústavná žaloba na prezidenta nemá šancu

Okrem demonštrácií a chvíľkárov sa vyjadril tiež k iniciatíve senátorov, ktorí majú v pláne podať na najvyššieho predstaviteľa Česka ústavnú žalobu. Z jeho pohľadu ide vraj len o politické gesto.

“Oni veľmi dobre vedia, že nemajú šancu na úspech. (…) Táto vec zrejme prejde Senátom, ale už nie Poslaneckou snemovňou. Je to len pokus vyhraniť sa proti pánovi prezidentovi. Navyše je to právne nulové, nemá to žiadnu váhu,” povedal a zdôraznil, že Zeman určite ústavu neporušuje.

Ovčáček číta všetky médiá, vrátane Sputnika

Keď sa rozhovor stočil na to, aké médiá hradný hovorca číta, uviedol, že sleduje všetky médiá.

“Som odporcom toho, aby som si vyberal vhodné a nevhodné médiá. To považujem za zlý prístup. Čítam všetko od Respektu, cez Denník N, Právo, Mladú frontu, Reflex, až po Sputnik alebo Aeronet. Je to moja povinnosť, zoznamovať sa so všetkým mediálnym dianím. Každé periodikum má nejaké politické zameranie a z toho sa dá veľa vyčítať,” vysvetlil svoj prístup k médiám.

Čo sa týka médií u nás, uvádza, že nie je stopercentne kritický. Za veľké plus totiž považuje to, že je u nás veľké množstvo nových médií, prezentujúcich veľké množstvo rôznych názorov. Pri klasických médiách sa však jeho názor líši.

“U nich dochádza k akémusi aktivizmu. Prejaviť názor v komentári je prirodzené, ak sa, ale názor novinára objaví vo spravodajskom článku, nie je to dobre. A to sa práve deje. Tu nemajú radi prezidenta, tu Andreja Babiša a s pribúdajúcimi volebnými výsledkami za posledných desať rokov rastie nespokojnosť novinárov a prejavuje sa to ich aktivistickou novinárčinou, ktorej som odporcom,” povedal a v tejto súvislosti zmienil, napríklad Českú televíziu.

Ovčáček má totiž problém s objektivitou tohto média, pretože Česká televízia podľa neho dáva jasne najavo svoj politický názor.

Fake news a dezinformácie sú súčasťou dejín ľudstva

Ovčáček okrem iného okomentoval aj prítomnosť fake news a dezinformácií v médiách.

“Povedzme si popravde, že dezinformácie, fake news, šepkanie, klebety, to všetko tu je, bolo a bude. Je to súčasť dejín ľudstva. Čas od času sa objaví tendencia s týmto fenoménom bojovať, ale to sa nikdy nepodarí,” myslí si.

Dodal však, že je potrebné odlišovať druhú rovinu vecí, ktorou je propaganda. “Každá veľmoc používa nástroje propagandy,” tvrdí.

Hovorca a sociálne siete

V neposlednom rade sa hovorca vyjadril k svojim účtom na sociálnych sieťach. Tie si podľa svojich slov spravuje úplne sám. A rovnako tak spravuje aj Facebook pána prezidenta. Všetko mu vraj zaberie niekoľko desiatok minút denne.

“Mimo toho sa starám aj o svoj instagramový účet. Sociálnych sietí mám teda na krku dosť,” prezradil.

V rozhovore zaznelo aj to, že si Ovčáček občas vo svojich príspevkoch neberie servítku pred ústa. Zatiaľ, ale neexistuje žiadny post, ktorý by dnes ľutoval.

“Pamätám si len jednu situáciu, keď som neprávom obvinil leteckých dispečerov pri ceste pána prezidenta na Slovensko. Určite si túto situáciu pamätáte. Za to som sa ale ospravedlnil,” zalovil v pamäti.

Pokiaľ ide o rôzne koláže a vtipy, ktorých je občas súčasťou, uviedol, že ich považuje za satiru. A dodal, že satira nie je sprostá ani agresívna, takže nemôže človeka uraziť. Rovnako tak uviedol, že mu rôzne vtipy v podstate robia reklamu, čo ho teší.

“Vadia mi, ale také tie vyjadrenia na účet pána prezidenta, ktoré sa objavujú na sociálnych sieťach, keď mu niekto praje smrť. Práve teraz som čítal na Twitteri, že má niekto pripravený delobuch na moment, keď pán prezident zomrie. To je predsa hrozné,” dodal na záver.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj