Bratislava 19. augusta 2019 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Novinár Matúš Ritomský pôsobiaci v redakcii denníka SME sa na sociálnej sieti vyjadril k ošiaľu, ktorý v týchto dňoch spôsobilo zverejnenie neoverených správ zo súkromnej komunikácie Mariana Kočnera s Alenou Zsuzsovou, z ktorých liberálne médiá vytiahli útržky súvisiace s vládnymi politikmi, i keď v komunikácii sa podľa niektorých zdrojov spomína napríklad finančná skupina Penta, o ktorej Denník N, Aktuality či SME nezverejnili nič. Ritomský upozornil, že sa obáva, že opoziční politici a médiá v tomto prípade začínajú skĺzavať ku konšpiráciám

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Marian Kočner

Novinár prizvukuje, že dlhodobou snahou opozície je vystriedať pri vládnutí Smer-SD a ostatné koaličné strany. Pochybné nadobudnutie a zverejnenie Kočnerových správ je k tomu ideálnym prostriedkom.

“V tejto situácii je veľkým pokušením využiť každý spôsob, ktorý je k dispozícii, aby Slovensko Fica a jeho družinu konečne poslalo raz a navždy do minulosti. Takým pokušením je aj Kočnerova komunikácia z aplikácie Threema. Mám z toho však rozpačitý dojem. Obávam sa, že teraz je to práve tá „naša“ strana, bublina, časť politického spektra, či ako to presne nazvať, ktorá sa oddáva prílišnému prívalu emócií, skĺzava k manipuláciám a konšpiračnému mysleniu,” vysvetlil na sociálnej sieti redaktor Ritomský.

Doslova uviedol, že je jasné, že “Kočner je človek, ktorému sa nedá veriť” a veriť sa mu podľa neho nedá o to viac, keď sa v súkromí naparuje pred svojou hlúpučkou „asistentkou“. “Do okamihu kým veci, ktoré odzneli v Threeme nedokážeme dôveryhodne potvrdiť z iného zdroja, je správne vnímať celú komunikáciu ako maximálne nedôveryhodnú. Napriek tomu sa tu deje niečo zvláštne,” podotkol.

“Nová opozícia na základe tejto nedôveryhodnej komunikácie zvoláva tlačovku, vzniká nový termín “Kočnerova generácia politikov”, Kočner sa vykresľuje ako človek, ktorý ovládal celé Slovensko a ťahal zo zákulisia politikov za nitky, jeho komunikácia sa vydáva za najlepší opis reality na Slovensku. Nemyslím si to. Jeho komunikácia vytvára obraz predovšetkým o jeho vlastnej osobnosti, o absencii morálky a citov, o nenažranosti jeho ega a často aj strate reálneho obrazu o vlastnej moci a vôbec o svete okolo neho.”

Kočnerova komunikácia podľa Matúša Ritomského potvrdzuje obraz, ktorý o tomto človeku máme už dlhšie – vieme, že dokázal zbohatnúť podvodným spôsobom, dokázal zo seba robiť celebritu, pôsobiť svojou charizmou na povrchných ľudí a dokázal uveriť pocitu vlastnej výnimočnosti a neohrozenosti. ”

Existuje závažné podozrenie, že za smiešnu sumu niekoľko desiatok tisíc nechal zavraždiť rukami nájomných vrahov dvoch nevinných a bezbranných mladých ľudí, dokázal spolupracovať s pochybnými existenciami typu Tóth, dokázal si kúpiť informácie, výhody a ochranu od určitých osôb u polície a na súdoch. To je to, čo o Kočnerovi, slovenskom mafiánovi, vieme.”

Novinár SME ďalej priznáva. “Na druhej strane, jeho schopnosť zásadne ovplyvňovať fungovanie štátu a riadiť politickú situáciu v krajine zatiaľ presvedčivo zdokumentovaná nebola. Kočner nedokázal vybaviť ani zaregistrovanie vlastnej politickej strany, nedokázal zabrániť svojmu obvineniu, zatknutiu, nedokáže sa dostať z väzenia. Jeho príbehy o tom, ako zabránil na Maledivách pádu vlády sú nedôveryhodné a chýbajú dôkazy (Bugár mal dosť vlastných dôvodov prečo nepoložiť vládu, plus sú tu svedectvá zo strany Most-Hid, ktoré nepodporujú Kočnerove chvastanie), jeho vplyv na politikov, ktorým sa rád oháňal nebol doposiaľ dostatočne preukázaný a overený z nezávislých zdrojov.”

“Keď vidím Fica, ako na tlačovke Trubana nazýva dílerom drog, sám prepadám pokušeniu dopriať Ficovi rovnakú medicínu. Keď Fica nedokázali položiť fakty a preukázané skutočnosti, tak nech ho teraz dajú dole Kočnerove bludy, konšpiračné teórie a vybičované emócie. Kto akou zbraňou bojuje, takou zbraňou zahynie. Zdá sa to byť fér.”

“Ale potom príde obava, čo to urobí s nami, ak použijeme túto zbraň, ak na slovách nedôveryhodného a morálne skazeného človeka postavíme svoj boj proti Ficovi a politickej kultúre, ktorú stvoril. Obávam sa, že na chvíľu to môže byť účinná stratégia, ale skôr či neskôr sa to vráti ako bumerang.”

“Lebo ak v tejto krajine vidím ešte niečo nebezpečnejšie a hrozivejšie, ako je Fico a jeho spôsob vládnutia, tak je to deštruktívna sila konšpiračného myslenia, emocionálnej hystérie, tupej propagandy a účelového narábania s faktami. Preto budem ku všetkému čo napísal Kočner svojej “asistentke” pristupovať s maximálnou opatrnosťou a nebudem z toho vyvodzovať závery do okamihu, kým sa skutočnosti v nej uvedené, nebudú dať overiť z iných, dôveryhodných zdrojov,” uviedol na záver Ritomský.Blaha: Novinár priznal, že liberálne médiá manipulujú

Podľa Ľuboša Blahu už zjavne praskajú nervy aj penťáckym a eseťáckym novinárom. “Matúš Ritomský opísal svoje znechutenie nad tým, ako sa zneužíva kauza Kočnerovej komunikácie. Naložil svojim kolegom novinárom aj liberálnym politikom. Pritom priznal, že sám patrí do tejto “bubliny”, ktorá chce za každú cenu zničiť Fica. Ale vraj toto je už cez čiaru.”

Ritomský podľa neho potvrdzuje, že Kočner v skutočnosti nemal na vládu žiaden vplyv. “Ešte raz – toto všetko nepíšu politici Smeru či nejaké alternatívne médiá. Toto všetko píše redaktor denníka SME, ktorý sa vyznáva, že nenávidí Fica a chce ho zničiť. No ako píše – takto nie. Toto už je aj naňho moc. A dôvod, prečo odmieta takúto špinavú “žurnalistiku” – je to strach o seba.”

“Priatelia, málokedy citujem liberálnych novinárov, ktorí píšu pre spolitizované plátky, ovládané oligarchami z ESET-u či Penty. Ale teraz som musel. Pretože Ritomský je krásny dôkaz toho, aká skazená a nemorálna je liberálna kaviareň. Ako všetkým naokolo vyčítajú konšpiračné teórie, ale sami proti Smeru živia konšpirácie, hystériu, tupú propagandu a účelové narábanie s faktami. Robili to pri talianskej stope, ktorú si vymysleli, aby povalili vládu. A robia to zas, keď z Kočnera robia etalón dôveryhodnosti. Budú to robiť stále – sú za to platení. A ich vlastný človek Ritomský ich verejne odhalil.”

Každý podľa Ľuboša Blahu vie, že keby sme verili Kočnerovi všetko, čo kedy povedal, tak by z toho v prvom rade vyplývalo, že nemá s vraždou Kuciaka nič spoločné. “Veď to predsa sám tvrdí! Kočner napríklad tvrdil, že financoval SDKÚ. V roku 2010. V čase, keď tam pôsobil Beblavý. Tak čo – uveríme mu? Lebo ak áno, potom bol v podstate Beblavý ako politik SDKÚ na výplatnej páske Kočnera. A potom celkom vtipne pôsobí, keď sa Mirko pred kamerami naparuje, ako ide bojovať proti “Kočnerovej generácii politikov”. Nuž, ja neviem o tom, že by Kočner platil nejakého politika okrem bývalej straničky tuná Mirka Beblavého…”

“Inde Kočner tvrdí, že SaS dostala od vlastníka Penty 5 miliónov v igelitke. Ehm, a to teda Kočner o SaS-ke reálne niečo vedel, keď sa tajne stretával so Sulíkom a ten si u neho nechával lustrovať svojich vlastných straníckych kolegov.”

Kočner dokazoval aj to, že novinárka JOJ má dieťa s Lipšicovým politickým pešiakom Grendelom. Tak čo – má? S Grendelom si podporné sms-ky písala aj Tódová. Kočner preukázal prepojenie Tódovej na Lipšica. Tak čo – je Tódová iba predĺžená ruka pravicových politikov? Pamätáte kauzu zverejnenia komunikácie medzi novinármi a opozičnými politikmi. Vtedy novinári pobúrene kričali, že ako niekto môže používať ich komunikáciu, ktorú zverejnil Kočner. A dnes robia to isté. A tvária sa, že je to vrchol dobrých mravov. Aké pokrytecké!”

Kočner je poľa slov Ľuboša Blahu “dieťaťom pravice”. “Keby sme Kočnerovi verili všetko, čo kedy natáral, zistili by sme, že je nacucnutý na pravicu ako teliatko na kravičku. Je prepojený s denníkom SME, s politikmi SDKÚ, a teda aj dnešnej PS/Spolu, je napojený na SaS a teda aj dnešnú liberálnu opozíciu – je proste dieťaťom pravice.”

“Toto všetko sa dá vyčítať z Kočnerových výrokov. A Ritomský to vie. A preto siaha na ručnú brzdu. A varuje svojich novinárskych kumpánov, aby prestali s konšpiráciami, hystériou a propagandou proti Smeru, lebo sa im to škaredo vráti. Ešte nikdy si liberálne médiá nedali až takýto vlastný gól. Ritomský ich prefackal zľava-sprava. Ich vlastný človek. Zosypal sa. Nevydržal to – poukázal na to, akí sú liberálni novinári špinavci. Slúžia Esetu, slúžia Pente a hádžu špinu na Smer. A je im jedno, aké prostriedky použijú.”Tomáš: Kočner chce byť zaujímavý a vyzerať dôležito

Ku správam z aplikácie Threema, ktorý si podľa médiá mal písať Marian Kočner s Alenou Zsuszovou sa vyjadril aj ďalší z poslancov Smeru-SD Erik Tomáš. Ten uviedol, že nepatrí k politikom, ktorí svojimi vyjadreniami vstupujú do konania orgánov činných v trestnom konaní. Len tie môžu podľa neho rozhodnúť o vine, či nevine človeka.

“A ich verdikty budem rešpektovať aj v prípade Mariána Kočnera. Ale ak sú jeho slová na adresu Jána Kuciaka (“patrón novinárov”) pravdivé tak je chrapúň. Aj keď išlo o súkromnú komunikáciu žiadny príčetný človek nemôže mať v sebe takýto koncentrát cynizmu,” uviedol.

Tomáš dodal, že Kočnera nepozná osobne a ani sa s ním “nikdy nestretol, ani nekomunikoval”. “Prepisy (ak sú pravé) však odhaľujú aj ďalšiu črtu jeho povahy, o ktorej sa už dávno hovorilo. Je to chvastúň. Chce byť zaujímavý a vyzerať dôležito. Aj preto sa rád vtieral do priazne politikov, či už súčasných koaličných, alebo opozičných. Sulík s Matovičom by o tom vedeli rozprávať. Prvý s ním raňajkoval, druhý kávičkoval vo Five Star Residence.”

“A preto je potrebné brať jeho reči, ktoré kade-tade narozprával s rezervou. Niektoré prepisy komunikácie Threema sú nepekným čítaním, ale len jeden príklad za všetky. Média priniesli informáciu, že Kočner mal pred vraždou novinára telefonovať Kaliňákovi. Samotná veta znie hrozne. Ale keď dodáte aj to B, už pôsobí inak. Kočner mal Kaliňáka žiadať aby mu pomohol s registráciou vlastnej strany. Výsledok? Ministerstvo vnútra odmietlo stranu zaregistrovať a v samotných prepisoch Kočner znechutene tvrdí, že “Kaliňák mi nikdy nič nedal”.”

Podľa poslanca Smeru-SD o tom, či mal alebo nemal Kočner políciu a prokuratúru “na povel”, ako o tom píšu niektoré média hovoria fakty. “Je obvinený z viacerých trestných činov a sedí v base. Z dvoch bol dokonca obvinený ešte pred vraždou Jána Kuciaka. A to všetko za súčasnej vlády. Takže asi tu niečo nesedí….”

Dodal, že sa pridáva k zástupu tých, ktorí vyznávajú staré známe “Padni, komu padni”. “Nech polícia, alebo inšpekcia ministerstva vnútra vyšetria, či zlyhal, alebo nezlyhal konkrétny policajt, alebo prokurátor. Ale naozaj môžeme hovoriť o zlyhaní systému? To by sa nám asi všetkým Kočner vysmieval, z nejakého exotického ostrova máčajúc si nohy v mori. Ale on nám tak akurát môže mávať spoza mreží väzenskej cely.”

“Čiže, nič iné nežiadam len triezvy úsudok. Už sme tu raz mali legendu o talianskej mafii, ktorá mala zabiť novinára. Vzplanuli vášne a napokon sa táto stopa ukázala ako falošná. Politicky však niekomu poslúžila. Tak len aby aj prepisy Kočnerových drístov neboli nástrojom na dosiahnutie rovnakého cieľa…”

Jaroslav Zajac

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj