Bern 18. decembra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Shizuo Kambayashi)

Koncom roka, 29. decembra, to bude presne päť rokov od vážnej nehody najúspešnejšieho pilota v histórii Formuly 1. Michael Schumacher spadol a utrpel veľmi vážny úraz hlavy počas lyžovačky v meste Meribel vo francúzskych Alpách. Aktuálne je bývalý hviezdny pilot F1 ukrytý pred svetom vo Švajčiarsku v honosnom sídle za 50 miliónov libier, píše britský denník Daily Mail

Na snímke Michael Schumacher

Schumacherova manželka Corinna, ktorú si zobral v roku 1995, trvala na zachovaní tajomstva okolo jeho diagnózy. Túto prosbu dodnes striktne dodržiava blízke okolie nemeckej celebrity vrátane súčasného jazdca Ferrari Sebastiana Vettela, ktorého Daily Mail požiadal o vyjadrenie, no odmietol s odvolaním sa na súkromie Schumachera.

Redaktori britského denníka sa však boli vo Švajčiarsku pozrieť, kde sa Schumacher zotavuje ako vlastne na tom je.

“Po tichom zalesnenom chodníku pred vilou na brehu Ženevského jazera sme stretli niekoľko psíčkarov. Jedným z nich bol Michaelov otec Rolf, ktorý sa nedávno zúčastnil behu na podporu jeho syna na ich domácom okruhu v Kerpene v blízkosti Kolína.”

“Navôkol je počuť golfové loptičky, keďže dom sa nachádza hneď vedľa golfového klubu. Žiadny z hráčov ani nikto z miestnych obyvateľov 13-tisícového Glande medzi Ženevou a Lausanne nám nevedel povedať nič o aktuálnej zdravotnej situácii superstar, ktorá žije v ich blízkosti,” vysvetľujú redaktori.

“Ale Rolf, ktorý pravidelne navštevuje Švajčiarsko, zo svojho domu v Bonne potvrdzuje, že Michael je vo vnútri a vyvracia tak fámy o tom, že prvý športový miliardár na svete bol prevezený do dovolenkového rezortu Corinna za 30 miliónov libier, ktorý v lete na Malorke kúpila jeho rodina, alebo neoverené správy, že sa nachádza v špecializovanej nemocnici pre mozgové traumy v USA.

Syn Mick

Michaelov syn Mick mal 14 rokov, keď jeho otec na zjazdovke vo Francúzsku dopadol hlavou na skalu. V súčasnosti je považovaný za veľký motoristický talent. Ide o šampióna série F3, ktorý nedávno oznámil účinkovanie vo Formule 2 v ďalšej sezóne. “Jeho budúcnosť je sľubná, možno za volantom Mercedesu alebo Ferrari,” uvádza Daily Mail.

Mick je údajne tiež veľmi diskrétny, čo sa týka súkromia, rovnako ako bol celú kariéru jeho otec. Nikdy neposkytuje novinárom správy o zdravotnom stave Michaela, no pred mesiacom povedal nemeckému kanálu RTL o svojom vzťahu s Michaelom pred nehodou.

“Môj otec sa opýtal, či chcem robiť profesionálneho pretekára, alebo či by sme to mali robiť len pre zábavu, ako koníček. Samozrejme, povedal som, že to chcem robiť profesionálne. Vždy sa chcem porovnávať s tými najlepšími a môj otec je najlepší. On je tiež mojím idolom. Som rád, že sa s ním môžem porovnať. Mnoho majstrov sveta sa porovnáva s mojím otcom. Dokonca aj počas dní, kedy bola zatvorená motokárová dráha, šli sme tam a bolo nám dovolené urobiť niekoľko kôl. To bol vždy najlepší čas s otcom,” spomínal mladý pretekár.

Ale na rozdiel od rýchlo sa rozvíjajúcej kariéry svojho syna, medicínsky pokrok Schumachera je v najlepšom prípade pomalý. V súčasnosti Schumacher podľa médií dostáva rozsiahlu ošetrovateľskú a terapeutickú starostlivosť, ktorej cena sa odhaduje na viac ako 50-tisíc libier týždenne.

Únik informácií o zdravotnom stave

Niektoré médiá pred časom informovali o tom, že v sídle rodiny sa začali mohutné stavebné práce s cieľom postaviť pre Michaela akúsi domácu nemocnicu, ale pravdepodobne ide tiež len o novinárske kačice, keďže v skutočnosti sa stavebné práce začali ešte pred nehodou a malo vraj ísť o vybudovanie nových priestorov pre Michaelovho otca.

Okrem jednej pripomienky z roku 2016 od Schumacherovho advokáta Felixa Damma, ktorý potvrdil, že majster sveta nemôže chodiť, bolo skutočné ťažké získať ďalšie aktuálne informácie o jeho zdravotnom stave.

Nové správy sa objavili v roku 2014 po tom, ako bol Schumacher prevezený z nemocnice v Grenoble, kde podstúpil dve vážne operácie do univerzitnej nemocnice Lausanne.

Niektoré z jeho lekárskych záznamov boli odcudzené a ponúknuté médiám za 40-tisíc libier. Zlodej, ktorý pracoval pre leteckú záchrannú službu Rega, ktorá prevážala Schumachera, bol zatknutý.

Nasledujúci rok sa mala na verejnosť dostať fotografia z jeho domu od “priateľa”, ktorá sa predala za 1 milión libier, čo nemeckí prokurátori označili za “porušenie jeho osobného súkromia”. Obrázok nebol nikdy publikovaný.

Návšteva arcibiskupa

Nedávno však poskytol bližší pohľad na Schumacherov život arcibiskup, ktorý je dôverníkom dvoch pápežov. Dr. Georga Gänsweina, tajomníka pápeža Benedikta XVI., požiadal Schumacherov priateľ a bývalý šéf tímu Ferrari, teraz prezident FIA Jean Todt, aby navštívil Schumachera doma. Urobil tak v roku 2016.

Pre nemecké noviny Bild Gänswein odhalil: “Najprv som sa rozprával s Corinnou Schumacherovou a jej matkou. Potom terapeut priviedol do obývačky Michaela Schumachera. Predstavil som sa a povedal mu, že som jeho fanúšik, že som často sledoval jeho preteky a že ma fascinovalo, ako môže niekto riadiť takýto stroj počas akéhokoľvek počasia v tak vysokej rýchlosti.”

“Pozdravil som Michaela a držal ho za ruky. Boli teplé. Niektoré veci nemôžu preniesť slová, ale dotyk áno. Držanie ruky chorého človeka je niečo hlboko kresťanské, ktoré poskytuje útechu a blízkosť. To bolo pre mňa veľmi dôležité. ”

Aj samotný Todt je tiež pravidelným návštevníkom v Michaelovom dome, ale je opatrný, aby nezverejnil nič o jeho stave. Potvrdil však, že sledovali poslednú Veľkú cenu Brazílie z domu Schumachera. “Mám fotografie Michaela v mojej kancelárii a apartmáne,” povedal Todt s tým, že niekedy ho pohľad na fotky dojme k slzám. “Je mi synom.”

Ďalší Schumacherov starý kolega z Ferrari, Rubens Barrichello, tiež uvažoval o návšteve, ale napokon médiám povedal: “Necítil by som sa dobre.” Povedal: “Nemám žiadne správy. Musíme rešpektovať želania jeho rodiny.”

Tí, ktorí sú Michaelovi blízki, presne vedia, prečo Corinna požiadala, aby bola dôvernosť striktne dodržaná. Ako dodáva hovorkyňa Schumachera Kehmová: “Michael vždy jasne rozlišoval medzi svojím profesionálnym a osobným životom, dokonca aj v najúspešnejších obdobiach svojej kariéry, a aj rodina chce tento rozdiel teraz zachovať.”


Zdroj