Bratislava 26. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Pavel Golovkin)

Osobné údajne používateľov smartfónov čelia čoraz väčšej hrozbe od advérov a stalkerwarov. Tieto mobilné malvéry, ktoré využívajú lovci súkromných informácií, v roku 2019 zaznamenali masívny nárast. Vyplýva to z výročnej správy spoločnosti Kaspersky

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Advér – malvér v podobe trójskych koní skrytých za reklamu v mobilných zariadeniach – zhromažďuje súkromné informácie, aby používateľom zobrazoval bannerové reklamy zacielené priamo na nich. Po tomto type útoku môžu citlivé údaje skončiť na serveroch tretích strán bez súhlasu či vedomia používateľov. Zo všetkých mobilných hrozieb, ktoré Kaspersky zaznamenala, súviselo až 21 percent s advérom.

Stalkerware tvoria špehovacie aplikácie, ktoré sú do zariadení obyčajne nainštalované bez vedomia a súhlasu používateľov. Sú skryté a aktívne na pozadí, pričom majú prístup k množstvu osobných údajov vrátane polohy zariadenia, histórie prehliadača, textových správ, fotografií či komunikácie na sociálnych sieťach. Tieto aplikácie zdieľajú citlivé informácie so špehujúcim, no zároveň vytvárajú priestor pre záškodnícke tretie strany, ktoré dokážu zhromaždené dáta využiť na vlastné účely. Štatistiky naznačujú, že o stalkerware je rastúci záujem – za posledný rok sa útoky na osobné údaje používateľov mobilných zariadení zvýšili z 40 386 (2018) zasiahnutých jedinečných používateľov na 67 500 (2009).

„V roku 2019 sa frekvencia útokov prostredníctvom stalkerwaru, ktoré majú za cieľ obeť sledovať a zhromažďovať o nej osobné informácie, zvýšila. Avšak čo je ešte dôležitejšie, technický vývoj tohto typu útoku nezaostáva za jeho škodlivými náprotivkami. Vzhľadom na toto zistenie by sme chceli zdôrazniť, že digitálne súkromie je rovnakým ľudským právom ako každé iné. A existujú spôsoby, ako svoje osobné údaje chrániť a uchovávať v bezpečí. Je však veľmi dôležité pristupovať k tejto problematike so všetkou opatrnosťou,“ varoval generálny riaditeľ spoločnosti Kaspersky pre východnú Európu Miroslav Kořen.

Na zníženie rizika útoku odborníci z Kaspersky používateľom odporúčajú venovať pozornosť nainštalovaným aplikáciám v ich zariadení, nesťahovať aplikácie z neznámych zdrojov, vždy aktualizovať zariadenie a pravidelne kontrolovať systém pred možnými vírusmi. Spoločnosť tiež odporúča, aby si používatelia na svoje zariadenie nainštalovali spoľahlivé bezpečnostné riešenie.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj