Osobitný vyslanec OSN pre Blízky východ varuje pred vojnou v pásme Gazy

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Jeruzalem 13. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Adel Hana)

Osobitný vyslanec Organizácie Spojených národov (OSN) pre Blízky východ Nikolaj Mladenov v pondelok vyhlásil, že Izrael a radikálne palestínske hnutie Hamas majú “poslednú šancu” zabrániť otvorenému konfliktu v pasme Gazy. Píše o tom agentúra AP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Nickolay Mladenov

“Vojna stále bezprostredne hrozí,” vyhlásil Mladenov pri príležitosti slávnostného uvedenia do prevádzky slnečnej elektrárne pre potreby nemocnice v Gaze. Osobitný veľvyslanec OSN ďalej zdôraznil, že obe strany konfliktu sa musia “ujednotiť” v tom, čo v tomto prípade znamená pojem prímerie.

Konflikt medzi palestínskymi militantmi a Izraelom sa znova rozpútal na začiatku mája. Z Gazy v období od 4. do 6. mája odpálili vyše 650 rakiet na Izrael, ktorého armáda v reakcii zasiahla viac než 250 cieľov v pásme Gazy.

Pri raketových útokoch na Izrael zahynuli štyria ľudia, pokým v Gaze prišlo o život podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva najmenej 25 Palestínčanov.

Pásmo Gazy je od roku 2007, keď sa v ňom ujal vlády Hamas, pod prísnou blokádou Egypta a Izraela. Blokáda komplikuje najmä humanitárnu situáciu v oblasti. Izrael považuje Hamas za teroristickú skupinu.

Režim blokády palestínskych území Izrael zdôvodňuje nutnosťou izolovať Hamas – s ktorým židovský štát od roku 2008 viedol tri vojny – a zabrániť mu, aby sa vyzbrojoval.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj