Ženeva 4. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rahmat Gul)

Organizácia Spojených národov vo štvrtok informovala o streľbe líbyjskej stráže na utečencov a migrantov, ktorí sa snažili utiecť pred stredajším náletom na zadržiavacie centrum pre migrantom na predmestí líbyjského hlavného mesta Tripolis. Napísala o tom agentúra Reuters

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

V správe OSN sa uvádza, že v Tripolise došlo k dvom leteckým útokom; jeden z nich zasiahol neobývanú garáž a druhý hangár, v ktorom sa nachádzalo okolo 120 utečencov a migrantov.

“Existujú správy, že po prvom nálete sa niektorí utečenci a migranti pri pokuse o útek dostali pod paľbu (líbyjskej) stráže,” píše sa v správe OSN.

Nálet v noci na stredu na zadržiavacie centrum pre migrantov na predmestí Tripolisu si podľa najnovších informácií OSN vyžiadal najmenej 53 obetí – vrátane šiestich detí – a ďalších viac ako 130 zranených.

Líbyjská vláda obvinila z náletu Líbyjskú národnú armádu (LNA) vedenú poľným maršalom Chalífom Haftarom, ktorý má pod kontrolou rozsiahle časti východu a juhu krajiny a začiatkom apríla nariadil na Tripolis ofenzívu. Haftar zodpovednosť za útok odmietol a obvinil z neho vládu v Tripolise.

Líbya sa zmieta v chaose od pádu dlhoročného vodcu Muammara Kaddáfího v roku 2011. Chalífa Haftar bojuje proti medzinárodne uznanej líbyjskej vláde národnej jednoty, ktorú vedie Fájiz Sarrádž.

Nová eskalácia konfliktu vyvolala obavy, že mierový proces v Líbyi, podporovaný OSN, by mohol úplne zlyhať. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie od vypuknutia bojov o Tripolis – od 4. apríla – prišlo o život viac ako 750 ľudí a ďalších asi 4400 ich bolo zranených.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj